tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Jaroslav Naď a Lloyd Austin, foto:tasr

Naď s Austinom pripustili darovanie protivzdušnej obrany Ukrajine. Čo by to pre Slovensko znamenalo?

Slovenská republika i Spojené štáty americké sú naďalej pripravené pomáhať Ukrajine. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) a minister obrany USA Lloyd Austin to deklarovali po štvrtkovom rokovaní v Bratislave. Obaja potvrdili diskusie o možnom poskytnutí slovenského systému protivzdušnej obrany S-300. Slovenský minister však zdôraznil, že to bude možné, až keď bude mať SR zaň náhradu.

„My ako spojenci sme spoločne pripravení pomáhať Ukrajine,“ deklaroval Austin. Ukrajinci podľa neho zatiaľ dokázali zabrániť Rusom ovládnuť nebo. „Naším cieľom je a bude ich naďalej podporovať v tom, čo im funguje,“ povedal s tým, že s viacerými partnermi a spojencami sa diskutuje o tom, aké spôsobilosti by mohli poskytnúť a čo si to bude vyžadovať.

Potvrdili pokračovanie v pomoci pre Ukrajinu

Americký minister zároveň ocenil humanitárnu pomoc, ktorú SR poskytuje utečencom z Ukrajiny. Opätovne odmietol vytvorenie bezletovej zóny nad Ukrajinou. Odsúdil útoky Ruska na civilistov. Ako doplnil Naď, Ukrajine pomáha SR ako krajina, prijímajú sa tiež koordinované opatrenia v rámci NATO a tiež sa robia kroky na bilaterálnej úrovni so Spojenými štátmi americkými. Témou rokovania boli aj záväzky voči NATO. Výdavky vo výške dvoch percent HDP na obranu by podľa Naďa mali byť nielen cieľom, ale základom. Poznamenal, že viacerí spojenci už avizovali ich zvýšenie na dve a pol či tri percentá HDP.

Naď ocenil prítomnosť NATO na Slovensku

Naď ocenil tiež príspevok USA do posilnenej predsunutej prítomnosti NATO na Slovensku. Ako vyzdvihol, Američania vyplnia pre SR nedostatkové spôsobilosti. Prítomnosť Aliancie v SR označil za zásadný príspevok k obrane SR v celej histórii. Témou bola aj modernizácia Ozbrojených síl SR a potreba napĺňať ciele v rámci NATO, čo pre SR znamená sústrediť sa na pozemné sily a budovanie ťažkej mechanizovanej brigády.

Bude vás zaujímať:

  1. Jaroslav Naď

Ministri hovorili aj o starých pôvodom ruských strategických obranných systémov, ktoré SR využíva. „Prediskutovali sme aj, aké sú možnosti vyplniť medzeru, ak by sme sa rozhodli už viac nevyužívať Mig-29, pokiaľ nám prídu niekedy v roku 2024 nové F-16 zo Spojených štátov,“ priblížil Naď.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Naď s Austinom pripustili darovanie protivzdušnej obrany Ukrajine. Čo by to pre Slovensko znamenalo?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku