Už vyše dva roky trvá krvavá vojna na Ukrajine. Konflikt, ktorý vypukol po tom, čo sa Moskva rozhodla začať o inváziu Ruska na územie susednej suverénnej krajiny.
Kyjev našiel v Európe, ale aj vo svete v boji proti Moskve mnohých spojencov. Tí ho enormne podporujú. Či už finančne, alebo vojensky. Enormné zbrojenie jednej zo strán konfliktu, avšak podľa všetkého nie je tým správnym riešením tejto situácie. Pretože sa vyvíja úplne inak, ako mnohí očakávali.
Postup Ruska a premarnená šanca
Na tieto fakty poukazuje aj historik a poradca premiéra Eduard Chmelár. „Rusi na Ukrajine postupujú podľa nezávislých pozorovateľov ako parný valec, ktorý má navyše veľa rezervnej energie. Samotní ukrajinskí vojaci hovoria, že ani mnohomiliardový americký balík vojenskej pomoci už nemôže zvrátiť situáciu v ich prospech. Môže Rusov nanajvýš spomaliť, no za cenu obrovských obetí na ľudských životoch. To, že situácia ukrajinskej armády na fronte sa dramaticky zhoršila, dnes na sociálnej sieti priznal aj hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksandr Syrskyj. V tomto kontexte nemecký denník Die Welt citoval nemenovaného člena ukrajinskej delegácie, ktorý sa zúčastnil na mierových rokovaniach v Istanbule pred dvoma rokmi: „Bola to najlepšia dohoda, akú sme mohli mať. Ukrajina bola vtedy v silnejšej vyjednávacej pozícii ako dnes. Keby sa vojna skončila dva mesiace po tom, ako sa začala, zachránilo by to mnoho ľudských životov.“
Neutralita Ukrajiny
Ukrajina mohla vyjsť z toho úplne v poriadku, ak by pristupila na dohody s Ruskom: „Pripomeňme, že Rusi boli výmenou za neutralitu Ukrajiny ochotní stiahnuť sa zo všetkých dobytých území, na čo by už dnes sotva pristúpili. Západ si však vtedy myslel, že môže vyhrať a ponuku odmietol. Dnes prehliada výzvy Moskvy na mierové rokovania bez vopred daných podmienok, klame, že Rusi nechcú vyjednávať a chystá v Švajčiarsku fingovaný „mierový summit“, ktorý nemá slúžiť na nič iné ako na ospravedlnenie ďalšej vojny. Ukrajina si na diplomatický summit stanovila nesplniteľné ultimáta a odmietla pozvať ruského prezidenta Putina s výhovorkou, že to by bolo to isté ako pozvať Hitlera. Nie, nebolo. Už ste videli mierové rokovania bez protistrany? A čo sú to za absurdné historické paralely? S Hitlerom nikto neviedol mierové rokovania. Nacistické Nemecko bolo porazené širokou medzinárodnou koalíciou. Opätovne sa pýtam: vy chcete dobyť Moskvu? Chcete poraziť jadrovú veľmoc bez koalície bojujúcich štátov, iba s ukrajinskou armádou? Ak nechcete rokovať s Ruskom o mieri, načo vám je mierový summit? Čo je to za fraška?“
Mohlo by vás zaujímať:
Na zodpovednosť by mali ísť aj vojnoví štváči
Chmelár hovorí aj o tom, ako je krvavé zabíjanie ľudí na Ukrajine podporované mocnými, ale aj mnohými bežnými občanmi. „Keď sa raz táto vojna skončí, na zodpovednosť by mali brať nielen tých, ktorí rozhodli o prepadnutí suverénneho štátu, ale aj tých, ktorí odmietaním mierových rokovaní a politických kompromisov spôsobili zbytočnú smrť státisícov ľudí. Vy, ktorí ospravedlňujete vojnu, vy, ktorí huckáte do vojny, vy, ktorí tam namiesto seba posielate iných, vy, ktorí sa skladáte na muníciu, aby sa zabíjali za vaše choré predstavy, vy všetci máte krv na rukách.“
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Chmelár: Ak nechcete rokovať s Ruskom o mieri, načo vám je mierový summit? Čo je to za fraška?