eReport.sk
Ján Budaj, foto: tasr

Odborník o prednostne očkovaných: U disidenta Budaja to je ako za komunizmu!

Na drzovku sa chcú predbiehať! Na ministerstve životného prostredia v súvislosti s očkovaním sú zrejme naozaj veľmi netrpezliví. Odklepli totiž iniciatívu, na základe ktorej ich zamestnanci budú zaočkovaní prednostne. EReport oslovil k netradičnej situácii na ministerstve odborníkov z lekárskeho prostredia a oblasti politológie. Ako sa na vyvolených z ministerstva pozerajú špecialisti?

Na ministerstve životného prostredia, ktoré má pod palcom Ján Budaj majú zamestnanci naozaj šťastie. V kritickom čase, keď sa proti ochoreniu Covid – 19 očkujú len ľudia z prvej línie či rizikové skupiny, sa k vakcíne expresne dostanú aj zamestnanci tohto ministerstva. Podľa oficiálneho obežníku, ktorí obdržali môžu byť prednostne zaočkovaní už od piateho marca. V čase, keď rezort zdravotníctva pre nedostatok vakcín stopol očkovanie prvej etapy, otvára sa otázka: Je to zo strany rezortu fér správanie?

Prekvapený Visolajský

Lekár Peter Visolajský vidí v podobnom kroku rezortu problém. „Prekvapuje ma to, pretože takéto výnimky tam nie sú. Tá stratégia je jasne postavená. Neviem o takejto výnimke, ktorá by to umožňovala,” krúti hlavou lekár. Visolajský si myslí, že by malo k podobnej iniciatíve viac povedať ministerstvo zdravotníctva. Či je vôbec možné, aby vakcinačná stratégia podobný krok umožňovala. EReport oslovil k téme aj rezort životného prostredia, ale aj rezort zdravotníctva, no na otázky nereagovali. „Z mojej strany je na mieste, aby sme dodržali stratégiu, ktorá určuje očkovať najrizikovejšie skupiny,” myslí si odborník.

Lekár Peter Visolajský bol z iniciatívy na ministerstve životného prostredia prekvapený. – Foto: eReport

Disident s maniermi komunistického elitárstva?

Politológ Radoslav Štefančík si zase myslí, že súčasná situácia má svoju paralelu s totalitným režimom spred roku 1989. Podľa odborníka sa na Slovensku v súčasnosti kreuje určitá skupina elitárov. “Na začiatku očkovacieho procesu som napísal, že očkovacia vakcína proti Covidu nás vráti pred November ´89, kedy sa nedostatkový tovar dostal najskôr ku komunistickým papalášom, neskôr k zamestnancom distribučných podnikov a obchodnej siete a to čo zostalo, bola pre nás, obyčajných ľudí. Naozaj obyčajných, nie tých z OĽANO. Postup ministerstva životného prostredia je úplne podľa schémy z obdobia režimu komunistickej strany,” analyzuje situáciu Štefančík.

Politológ Radoslav Štefančík. – Foto: eReport

Podľa neho sa dôležítá vakcína nedostane len k tým ľuďom, ktorí ju naozaj potrebujú, ale rozhodujú konexie. „Do očí tento systém na ministerstve životného prostredia bije hlavne preto, že na jeho čele stojí človek, ktorý má mať minulosť disidenta,” podčiarkol politológ.

U Budaja sa chcú očkovať prednostne. – Foto: tasr

Elitári z ministerstva

Zamestnanci totiž včera obdržali obežník, ktorým disponuje redakcia eReport. Ten zamestnancom ministerstva ponúka sa prednostne zaočkovať. „Na základe rozhodnutia generálnej tajomníčky služobného úradu Ministerstva životného prostredia SR, si Vás dovoľujeme informovať, že v zmysle žiadosti Ministerstva vnútra SR týkajúcej sa očkovania, v zmysle bodu E) vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR číslo 58/2021 Z.z., ktorou sa ustanovujú kritériá určovania poradia očkovania osôb proti ochoreniu Covid-19 sa začne od 5. marca 2021 s očkovaním zamestnancov ministerstva,” píše sa v liste adresovanom zamestnancom.

Podľa obežníku sa zoznam tvorí podľa vekových kategórií a podľa obežníku zrejme išlo o iniciatívu šéfky služobného úradu Daši Turbovej.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy