eReport.sk
Ján Budaj, foto: tasr

ŠKANDÁL Papalášizmus u Budaja: Tajné očkovanie vyvolených úradníkov!

AKTUALIZOVANÉ Tajný zoznam! Zatiaľ, čo sa Slovensko pasuje s nedostatkom vakcín a očkujú sa najmä rizikové skupiny, na ministerstve životného prostredia sú iného názoru. Pod rezortnou strechou Jána Budaja v kritických časoch dospeli k naozaj arogantnému rozhodnutiu. Ministerstvo sa rozhodlo uprednostniť pri očkovaní vlastných zamestnancov. Čo to má znamenať? Čo s tým má ministerstvo vnútra? A prečo Budajovmu rezortu trvalo odpovedať na horúcu tému až desať hodín?

Ministerstvo zdravotníctva len včera prišlo s informáciou, že na týždeň dalo stopku na očkovanie prvou vakcínou. Dôvod je prozaický, a to nedostatok vakcín. Rezort sa ale dušuje, že očkovanie učiteľov do 55 rokov to neovplyvní. Zatiaľ, čo sa Slovensko obracia ako môže a očkovanie má svoje prísne pravidlá, v niektorých inštitúciách si myslia, že ich zamestnanci si skrátka zaslúžia zaočkovať prednostne.

Ján Budaj (OĽaNO) je už zaočkovaný, teraz to doprial zamestnancom. – Foto: tasr

Vyvolení z ministerstva

Takáto situácia je aj na ministerstva životného prostredia. Zamestnanci totiž včera obdržali obežník, ktorým disponuje redakcia eReport. Ten zamestnancom ministerstva ponúka sa prednostne zaočkovať. „Na základe rozhodnutia generálnej tajomníčky služobného úradu Ministerstva životného prostredia SR, si Vás dovoľujeme informovať, že v zmysle žiadosti Ministerstva vnútra SR týkajúcej sa očkovania, v zmysle bodu E) vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR číslo 58/2021 Z.z., ktorou sa ustanovujú kritériá určovania poradia očkovania osôb proti ochoreniu Covid-19 sa začne od 5. marca 2021 s očkovaním zamestnancov ministerstva,” píše sa v liste adresovanom zamestnancov.

S iniciatívou prednostného očkovania mala prísť šéfka služobného úradu na ministerstve životného prostredia Daša Turbová. – Foto: tasr

Zoznamy podľa veku

V obežníku sa ďalej uvádza, že ministerstvo vypracúva zoznam zamestnancov podľa vekových kategórií, a to do 55 rokov vrátane a nad 56 rokov. A to na základe „priority z hľadiska udržania hospodárskej a sociálnej funkcie ministerstva, udržiavaní kvality života obyvateľov a z hľadiska ochrany života, zdravia, bezpečnosti, majetku a životného prostredia.”

Koho to bola iniciatíva?

V dokumente sa taktiež píše, že zamestnanci do 55 rokov budú očkovaní vakcínou značka AstraZeneca a tí nad 56 podľa dostupnosti vhodnej vakcíny. „V zmysle tohto oznámenia žiadame zamestnancov ministerstva o vyjadrenie záujmu, respektíve nezáujmu o očkovanie,” uvádza sa v správe. Zamestnanci mali možnosť sa zaregistrovať na očkovanie do dnes, do 10. hodiny doobeda.

Správa adresovaná zamestnancom ministerstva. – Foto: eReport

Podľa internej správy prednostné očkovanie iniciovala generálna tajomníčka služobného úradu Daša Turbová. Podľa informácií eReport mali zamestnanci na vyjadrenie sa k registrácii jeden deň.

Odpísali po desiatich hodinách

Jedine z ministerstiev, ktoré na naše otázky odpovedalo bolo to Budajove. A tiež si dali poriadne načas. Napriek tomu, že išlo o aktuálnu tému vyjadrili sa k nej až po desiatich hodinách. Uviedli, že išlo pri prednostnej vakcinácii o požiadavku ministerstva vnútra a odmietajú, že by to bola iniciatíva rezortu životného prostredia.

Požiadavka ministerstva vnútra

„Ministerstvu životného prostredia Slovenskej republiky bola dňa 18.2.2021 doručená oficiálna žiadosť – očkovanie osôb v piatej fáze od Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. MV SR v žiadosti požadovalo poskytnutie osobných údajov osôb, ktoré spĺňajú definíciu bodu E) vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 58/2021 Z. z., ktorou sa ustanovujú kritériá určovania poradia očkovania osôb proti ochoreniu COVID-19. MŽP SR na základe požiadavky od MV SR zrealizovalo interný prieskum zamestnancov, cieľom ktorého bolo získanie požadovaných údajov zamestnancov, ktorí predmetnú definíciu spĺňajú. Tento zoznam má pripraviť MŽP SR, podľa požiadavky MV SR do 26.2.2021,” stálo v reakcii od ministerstva.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy