eReport.sk
LGBTI, homofóbia, dúha, transparent
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Na 17. mája pripadá Medzinárodný deň boja proti homofóbii i transfóbii


Homosexualitu vyradila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) z Medzinárodnej klasifikácie chorôb 17. mája 1990. Ako pripomenutie tejto udalosti sa 17. máj ustanovil ako Medzinárodným dňom boja proti homofóbii (International Day Against Homophobia – IDAHO), ktorého názov sa neskôr rozšíril na Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii (International Day Against Homophobia, Biphobia and Transphobia).

Mohlo by vás zaujímať

  1. Pokúšame sa o jadrový holokaust
  2. Cyril Ramaphosa
  3. Robert Fico a jeho spolustraníci na tlačovke SMeru - SSD v utorok 16. mája.

Takmer dvadsať rokov

Hlavným iniciátorom Medzinárodného dňa boja proti homofóbii bol francúzsky akademik a aktivista Louis-Georges Tin, zakladateľ koordinačného výboru IDAHO. Na medzinárodnej úrovni si tento deň prvýkrát pripomenuli aktivisti v roku 2005 v približne v 40 krajinách sveta.

Cieľom dňa je upriamiť pozornosť verejnosti na násilie a diskrimináciu, ktoré zažívajú lesby, gejovia, bisexuálni, transrodoví a intersexuálni ľudia, resp. LGBTI+ ľudí.

Tresty smrti

Trest smrti za homosexualitu hrozí podľa agentúry Equaldex a Medzinárodnej asociácie lesieb, gayov, bisexuálov, trans a intersexuálov (International Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex Association – ILGA) v desiatich krajinách sveta: v Katare, Iráne, Afganistane, Jemene, Somálsku, Sudáne, Nigérii, Bruneji, Mauretánii a Saudskej Arábii.

Väzenie i sankcie

V ďalších desiatkach krajinách hrozí za sexuálne správanie dvoch ľudí rovnakého pohlavia väzenie či iné sankcie. V 70 krajinách sa homosexualita považuje za nelegálnu, najčastejšie v afrických štátoch, v krajinách Blízkeho východu či v juhovýchodnej Ázii.

Oficiálne uznanie

Deň oficiálne uznáva Európsky parlament, Španielsko, Portugalsko, Belgicko, Spojené kráľovstvo, Mexiko, Kostarika, Holandsko, Francúzsko, Luxembursko či Venezuela. Uznávajú ho aj mnohé miestne orgány, ako napríklad provincia Quebec alebo mesto Buenos Aires.

V roku 2021 sa Medzinárodný deň boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii pripomínal vo viac ako 130 krajinách.

Mottom tohtoročného dňa je podľa ILGA: Vždy spolu: jednota v rozmanitosti (Together always: unity in diversity).

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na 17. mája pripadá Medzinárodný deň boja proti homofóbii i transfóbii

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre