eReport.sk
Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár
Juraj Blanár, minister zahraničných vecí SR a podpredseda strany Smer-SSD. Foto: tasr

Ministerstvo zahraničných vecí: Ambasády SR v zahraničí Slovákom pomôžu, no ich činnosť je limitovaná


Občania SR sa v prípade potreby v zahraničí môžu obrátiť na zastupiteľské úrady. Možnosti veľvyslancov a konzulov sú však limitované zákonmi a inými predpismi. Upozornil na to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár.

Možnosti konzula nie sú bezmedzné

„Ak by sa občan dostal do nejakých problémov v zahraničí, môže sa obrátiť na náš zastupiteľský úrad. Avšak naše možnosti veľvyslancov a konzulov sú limitované zákonmi a inými predpismi. Takže možnosti konzula nie sú bezmedzné,“ ozrejmil.

Generálny riaditeľ Sekcie konzulárnej a medzinárodnoprávnej Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Igor Pokojný priblížil, že zastupiteľské úrady vedia občanom vystaviť náhradný cestovný doklad v prípade jeho straty či krádeže. Môžu tiež pomôcť pri kontaktovaní blízkych, odporučiť ako postupovať pri krádeži, pokute či nehode, alebo poradiť kontakt na miestnych advokátov či tlmočníkov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár
  2. minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár
  3. Spravodlivá bojovníčka
  4. Marián Kéry
  5. Žiadne odvolávanie nepodporuje

Veľvyslanectvo vám nedá peniaze

Naopak, úrad nemôže zasahovať do činnosti orgánov činných v trestnom konaní, zaobstarať občanom SR ubytovanie či prácu, ani platiť za nich účty za liečenie, ubytovanie, cestu, pokuty či právnu pomoc. „Takisto, ak vás okradnú a nemáte hotovosť, veľvyslanectvo vám nedá peniaze, ale môže zabezpečiť kontakt s príbuznými,“ doplnil Pokojný.

V minulom roku podľa Blanára poskytli konzulárne úrady takmer štvrť milióna dožiadaní, ktoré museli zadministrovať. „Konzuli vykonali vyše 44 osvedčení v zahraničí, vybavili takmer 30.000 žiadostí o doklady, prijali vyše 24 žiadostí o víza,“ priblížil. Dodal, že tiež museli riešiť 1313 prípadov trestnej činnosti občanov SR v zahraničí či viac ako 1000 prípadov úmrtí občanov SR v zahraničí.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ministerstvo zahraničných vecí: Ambasády SR v zahraničí Slovákom pomôžu, no ich činnosť je limitovaná

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre