eReport.sk
minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár, foto:tasr

Blanár v Rakúsku: Podporujeme rozširovanie EÚ o nových členov


O možnostiach ďalšej podpory prístupového procesu západobalkánskych krajín s Európskou úniou hovorili v piatok ministri zahraničných vecí neformálneho zoskupenia Priatelia západného Balkánu. Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár na rokovaní v Rakúsku vyzdvihol pokrok po rokoch stagnácie, no zdôraznil tiež, že štáty regiónu čakajú na prijatie do EÚ pridlho. Informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Priatelia západného Balkánu

Skupina Priateľov západného Balkánu vznikla vlani s cieľom oživiť a zrýchliť prístupový proces. Tvoria ju ČR, Grécko, Chorvátsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko a Taliansko. Ich ministri sa stretli so západobalkánskymi rezortnými kolegami v rámci konferencie Európske fórum Wachau.

„Zoskupeniu Priatelia západného Balkánu sa podarilo presadiť, aby bolo z úrovne lídrov krajín EÚ prijaté rozhodnutie o budúcom otvorení prístupových rokovaní s Bosnou a Hercegovinou, a nasledujúci týždeň sa uskutoční medzivládna konferencia, ktorou sa oficiálne odštartuje proces prístupových rokovaní pre Čiernu Horu,“ vyzdvihol Blanár. S podporou skupiny tiež schválili európsky finančný nástroj na podporu socioekonomického rozvoja regiónu za šesť miliárd eur na roky 2024-27.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ladislav Kamenický, minister financií, Screenshot z relácie TA3
  2. Robert Fico, premiér SR
  3. minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár

Slovenská republika je dlhodobým podporovateľom politiky rozširovania EÚ o štáty západného Balkánu i východnej Európy na základe rovnakých podmienok, uviedlo MZVEZ SR. Proces rozširovania patril aj k ústredným témam pracovného zasadnutia ministrov zahraničných vecí 14 krajín Dunajskej stratégie EÚ, ktoré sa konalo vo štvrtok vo Viedni.

Ciele združenia sa podľa Blanara napľňajú

Blanár vo svojom vystúpení ocenil aktivity Dunajskej stratégie ako jediného formátu, v ktorom sa stretáva deväť členských štátov EÚ a päť kandidátskych krajín. „Zhodli sme sa, že počas rakúskeho predsedníctva sa prostredníctvom stoviek regionálnych projektov naplnili ciele tohto združenia, osobitne v oblastiach inovácií, zelenej a obnoviteľnej energie či vzdelávania. Dunajská stratégia združuje štáty, ktoré čelia rovnakým výzvam, preto bude ďalšie posilňovanie našej spolupráce v oblastiach spoločného záujmu dôležité,“ priblížil.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Blanár v Rakúsku: Podporujeme rozširovanie EÚ o nových členov

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: