eReport.sk
Dron. Ilustračné foto: tasr

Moderné technológie pomáhajú odhaliť nelegálne praktiky

Drony, fotopasce či satelitné zábery pomáhajú odhaliť mnohé nelegálne praktiky v celej Európe. Práve využívanie moderných technológií pri ochrane životného prostredia bolo hlavnou témou stretnutia, v rámci ktorého privítala Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v Bratislave odborníkov z Talianska, Holandska, Portugalska, Rumunska, Grécka či Albánska.

Nasadenie spomínaných technológií využívajú inšpektori najmä pri kontrole skládok a veľkých fariem, odlesňovaní, poškodzovaní biotopov, znečistení povrchových vôd, ale aj pri nelegálnom vypúšťaní odpadových vôd. ,,V prístave v Rotterdame sme mali veľký problém s chemickým odpadom, ktorý tam vypúšťali. Vyvinuli sme špeciálne zariadenie, vďaka ktorému sme získali vzorky z industriálneho komplexu, a to nám pomohlo predložiť dôkazy prokuratúre, ako aj súdu,“ priblížil hlavný koordinátor projektu Chris Dijkens.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. klimatický zákon
  2. Stíhacie lietadlá F-16 poľského letectva
  3. Ingrid Brocková
  4. európsky súd

Nové oddelenie technologických inovácií

Nové technológie sú podľa neho významnou oporou v práci inšpektorov. ,,Aj SIŽP bojuje proti environmentálnym deliktom. Na tento účel vytvorila nové oddelenie technologických inovácií, ktoré postupne zavádza moderné technológie a poskytuje technickú podporu jednotlivým vecným útvarom,“ zdôraznil Vido. Stretnutie odborníkov prebiehalo v rámci projektu Impel National Peer Review Initiative od pondelka (29. 5.) do stredy.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Moderné technológie pomáhajú odhaliť nelegálne praktiky

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php