eReport.sk
Miroslav Lajčák
Miroslav Lajčák zdroj: tasr

Miroslava Lajčáka nominovali na významný post: Potrebný je ešte oficiálny súhlas Bernu

Slovenského diplomata Miroslava Lajčáka nominoval v utorok (16. 4.) šéf európskej diplomacie Josep Borrell na post veľvyslanca Európskej únie vo Švajčiarsku. Potrebný je ešte oficiálny súhlas Bernu, informuje TASR na základe správy Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ).

Lajčák je tak medzi 44 nominovanými na vedúcich delegácií, úradov a iných predstaviteľov Únie na nadchádzajúcu rotáciu diplomatov na delegáciách EÚ po celom svete. V súčasnosti je osobitným predstaviteľom Únie pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou.

Nahradiť má gréckeho diplomata

O možnej nominácii Lajčáka na veľvyslanca EÚ vo Švajčiarsku informoval začiatkom apríla švajčiarsky denník Tages-Anzeiger. Ten uviedol, že Lajčák by sa mal novej funkcie v Berne ujať už od 1. septembra. Nahradiť má gréckeho diplomata Petrosa Mavromichalisa, ktorý sa po štyroch rokoch vracia do Bruselu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. škola, deti, školáci, vzdelávania

Slovenský kariérny diplomat

Denník pripomenul, že slovenský kariérny diplomat mal doteraz len niekoľko styčných bodov s agendou vzťahov Únie a Švajčiarska, čo však môže byť preňho výhodou v situácii, v akej sa nachádza dialóg medzi EÚ a Švajčiarskom. Podľa Tages-Anzeiger by pre Lajčáka táto funkcia bola skôr poklesom v kariére, keďže o 61-ročnom Slovákovi sa istý čas v bruselských kuloároch hovorilo aj ako o možnom nástupcovi vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Borrella.

Bývalému slovenskému ministrovi zahraničných vecí sa skončí mandát osobitného zástupcu pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou túto jeseň. Borrell ho vymenoval do tejto prestížnej funkcie v roku 2020, po štyroch rokoch sa mu však nepodarilo dosiahnuť normalizáciu vzťahov medzi Srbskom a Kosovom.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Miroslava Lajčáka nominovali na významný post: Potrebný je ešte oficiálny súhlas Bernu

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne