eReport.sk
Vladimír Lengvarský Foto: tasr

Ministerstvo zdravotníctva sa pripravuje na tretiu vlnu pandémie: Aké podniká kroky?

Ministerstvo zdravotníctva SR sa priebežne pripravuje na tretiu vlnu pandémie nového koronavírusu. Ako informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, nemocnice sú vďaka plánu reprofilizácie pripravené v prípade potreby prispôsobiť svoje kapacity pre pacientov s ochorením COVID-19 a pracuje sa na zvýšení zaočkovanosti obyvateľstva.

Poukázala na to, že očkovať sa možno vo vakcinačných centrách v nemocniciach, vo veľkokapacitných očkovacích centrách, vo firmách, ďalej mobilnými očkovacími tímami či v ambulanciách lekárov. MZ pracuje na zintenzívnení komunikačnej kampane k vakcinácii. V spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR riešia zefektívnenie trasovania kontaktov, sekvenáciu pozitívnych vzoriek či monitoring odpadových vôd.

Stav zásob liekov

Rezort zdravotníctva tiež monitoruje stav zásob liekov na ochorenie COVID-19 v distribučných spoločnostiach, ako aj v zdravotníckych zariadeniach. „Zásoby lieku s obsahom monoklonálnej protilátky bamlanivimab je dostačujúci. Rezort zabezpečil dovoz 5 000 balení tohto lieku bamlanivimab, aktuálne bol podaný v nemocniciach 25 pacientom,” doplnila hovorkyňa.

Pacienti s ochorením COVID-19 majú dostupné registrované, tak aj neregistrované lieky, respektíve lieky v neregistrovanej indikácii. Na základe vydaných povolení MZ SR sú dostupné lieky s obsahom účinných látok tocilizumab, baricitinib, azoximer bromide, bamlanivimab, inosin pranobex a favipiravir a iné. Odborníci budú ešte diskutovať o ich následnom používaní. Lieky s obsahom účinných látok tocilizumab, baricitinib, bamlanivimab sú primárne určené na použitie v zdravotníckych zariadeniach.

Mohlo by vás zaujímať:

MZ dodalo, že ihneď po tom, čo sa sfinalizujú procesy spoločného verejného obstarávania monoklonálnych protilátok na strane Európskej komisie a rezortu zdravotníctva, mohli by byť pre členské štáty Európskej únie čoskoro dostupné kombinácie liečiv bamlanivimab a etesevimab, kasirivimab a imdevimab.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport