eReport.sk
Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) počas brífingu s novinármi po skončení 45. schôdze vlády SR 21. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Krízový štáb rokuje: Odborníci chcú lockdown od pondelka. A Matovič?

Správu aktualizujeme.
Každý čaká ako skončí dnešné rokovanie ústredného krízového štábu. Na úrade vlády sa momentálne rieši, či sa Slovensko zavrie, alebo sa predsa len bude testovať.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) načrtol pred štvrtkovým zasadnutím ústredného krízového štábu návrh o miernejšom lockdowne a následnom plošnom testovaní na ochorenie COVID-19. Potvrdil tiež, že lietadlo s antigénovými testami už pristálo na Slovensku. Podľa informácii eReport.sk, odborníci z krízového štábu na dnešnom zasadnutí presadzujú lockdown už od pondelka. Slovensko by malo byť zavreté asi 3 týždne. Premiér však stále trvá aj na testovaní.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus skonštatoval, že SaS silne podporuje myšlienku pretestovania obyvateľstva. Pokiaľ ide o lockdown, chcú poznať detaily. „Bude kombinácia, bude miernejší lockdown a bude potom celoplošné testovanie,“ naznačil Naď závery pandemickej komisie. Odmietol, že by sa premiér Igor Matovič (OĽANO) chcel „stiahnuť“ z testovania. Účasť na jej stredajšom (21. 10.) zasadnutí hodnotí ako historickú, podľa jeho slov sa zúčastnilo na nej viacero ministrov a množstvo odborníkov.


Klus vidí stále otvorené obe možnosti, plošné testovanie i lockdown. „Ale nemyslím si, že lockdown v tom pravom slove zmysle je to, čo teraz Slovensku hrozí,“ poznamenal. Pretestovanie obyvateľstva podľa neho SaS vníma ako jednu z možností, ako „zmeniť pravidlá, ktoré nám korona nastavila“. Pokiaľ ide o lockdown, chcú poznať detaily.

Počet lôžok nezodpovedá realite

Čo si o situácii myslí šéf lekárskeho odborového združenia Peter VIsolajský? „Situácia je taká vážna, že by sme sa mali baviť o celoštátnom lockdowne,“ tvrdí.  „Nevidím veľký zmysel, aby sme čakali týždeň – dva na celoštátne testovanie, ktoré nám spraví ten istý efekt ako celonárodný lockdown,“ uviedol Visolajský. Poukázal pritom na fakt, že po testovaní by malo okolo milióna ľudí skončiť v karanténe, čo bude mať dosah aj na podniky. „Výsledok bude rovnaký, len sa to bude inak volať,“ poznamenal.
Visolajský nazval nemocnice Potemkinovými dedinami. Počet lôžok a personálu podľa neho často nezodpovedá realite. Hovorí, že táto pandémia sa nedá vyhrať v nemocniciach, ale pred nimi. „Keď to už dospeje do štádia, že sa nám plnia nemocnice, treba zatiahnuť silno ručnú brzdu,“ upozornil s tým, že aj pri silných opatreniach trvá istý čas, kým sa prejavia.

Igor Matovič sa z rokovania ústredného krízového štábu prihovára Slovákom ako zvyčajne, prostredníctvom sociálnej siete.

Nemáme toľko profesionálov

Bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský sa taktiež vyjadril k plošnému testovaniu:
„V prípade celoplošného testovania budú vojaci, policajti, hasiči a zdravotníci potrební aj na iných ako odberných miestach, toľko profesionálov však nemáme. Policajti majú navyše kontrolovať aj tých, ktorí sa nechcú dať otestovať.“ Tiež poznamenal, že vymožiteľnosť karantény si nevie vôbec predstaviť. Rozdeliť pozitívnych a negatívnych je podľa Lučanského osožný nápad. Hovorí však, že premiér Igor Matovič (OĽANO) ho nepresvedčil, že sa k takémuto cieľu aj reálne dopracujeme. „Neverím organizácii tohto projektu s celoplošným testovaním a neverím, že neprinesie viac rizika sa nakaziť na miestach odberu ako počas bežného života. Zaujímalo by ma, či sa dočasný policajný prezident postavil a aspoň sa snažil vysvetliť na ústrednom krízovom štábe, že je to nerealizovateľné,“ podotkol.
Podľa exšéfa polície musíme zaplatiť za oddychovanie vlády počas leta všetci krutú daň. „A pritom stačilo počas letných mesiacov sprísniť kontroly na hraniciach s povinným testom a pripraviť zdravotníctvo. Policajti boli na to pripravení a pod mojím vedením sa čakalo len na povel. Ten však neprišiel, politické špičky na to nevideli dôvody,“ skonštatoval.

Richard Sulík: Dohoda, ktorá sa črtá na krízovom štábe, nemusí byť až tak boľavá

Dohoda, ktorá sa práve črtá na ústrednom krízovom štábe, nemusí byť až tak veľmi boľavá. Počas hodiny otázok v parlamente to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), ktorý v pléne zastupoval premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Treba podľa neho dbať na to, aby sme zbytočne neposielali firmy do krachu. „Viac vám v tomto momente nemôžem povedať, lebo rokovania ešte stále prebiehajú,“ dodal s tým, že závery rokovaní oznámia predstavitelia vlády a štábu spoločne.
Sulík tiež skonštatoval, že je mu veľmi ľúto, ak pri karanténe ľudí prichádzajúcich zo zahraničia dochádzalo k nedôstojným podmienkam. Ak by sme si celé leto zachovali karanténu pri vstupe na Slovensko, alebo mali povinné testovanie pri vstupe do krajiny, nemuseli sme mať teraz podľa Sulíka tak veľké problémy. „Neviem úplne presne, prečo minister zdravotníctva nezverejní všetky čísla, ale videli sme ich dnes na krízovom štábe a verte mi, tie čísla sú desivé,“ dodal.

Zdroj: tasr, foto: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Krízový štáb rokuje: Odborníci chcú lockdown od pondelka. A Matovič?

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre