eReport.sk
Juraj Blanár
zdroj foto: tasr

Minister Blanár odcestuje do Rakúska na stretnutie ministrov Dunajskej stratégie


Šéf rezortu diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) odcestuje vo štvrtok do Rakúska na stretnutie ministrov Dunajskej stratégie. Absolvuje tam aj rokovanie zoskupenia „Priatelia západného Balkánu“. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

„Ministri budú hovoriť o bezpečnosti a stabilite v regióne, ako aj o aktuálnom stave procesu rozširovania Európskej únie a jeho dosahoch na región v povodí Dunaja až po Čierne more,“ priblížil komunikačný odbor.

V piatok (21. 6.) bude program Blanára pokračovať konferenciou Europa-Forum Wachau „Reštart Európy“. Šéfovia diplomacií neformálneho zoskupenia krajín „Priatelia západného Balkánu“ spolu so zástupcami Európskej únie (EÚ) a západobalkánskymi rezortnými partnermi otvoria počas diskusie a pracovného zasadnutia v Kláštore Göttweig možnosti pomoci pre zrýchlenie prístupového procesu západobalkánskych kandidátov na členstvo v Únii. „Dôraz by mal byť pritom kladený najmä na vyvážený a spravodlivý prístup EÚ voči kandidátskym krajinám z východnej Európy a Balkánu,“ skonštatovalo MZVEZ.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Jozef Valky, Foto: Archív FNsP F. D. Roosevelta, Denník Postoj
  2. Teen Theatre Fest, zdroj Divadlo Jána palárika v Trnave
  3. minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár

Blanár sa v piatok stretne aj s novovymenovaným srbským ministrom zahraničných vecí Markom Djuričom. Hovoriť s ním bude o vzťahoch Slovenska a Srbska a o perspektíve ich ďalšieho rozvoja.

Dunajská stratégia

Rezort diplomacie vysvetlil, že Dunajská stratégia je jednou z makroregionálnych stratégií EÚ. Riešiť má spoločné výzvy regiónu v oblasti hospodárskej, sociálnej, územnej a bezpečnostnej spolupráce. Zúčastňuje sa na nej 14 európskych štátov, deväť členských štátov EÚ a päť ďalších štátov.

Západný Balkán

Skupina „Priatelia západného Balkánu“ vznikla v roku 2023. „Neformálne zoskupenie je zamerané na podporu zrýchleného prístupového procesu štátov západného Balkánu do EÚ cez posilnenú spoluprácu a politický dialóg, ako aj cez poskytovanie investičnej a grantovej podpory,“ priblížil komunikačný odbor. Skupina podľa neho združuje sedem štátov Únie – Česko, Grécko, Chorvátsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko a Taliansko.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Minister Blanár odcestuje do Rakúska na stretnutie ministrov Dunajskej stratégie

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre