eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin a vodca KĽDR Kim Čong-un, foto:tasr

Tokio a Soul sú znepokojené zmluvou podpísanou Putinom a Kim Čong-unom


Japonsko a Južná Kórea vo štvrtok vyjadrili vážne znepokojenie v súvislosti so zmluvou o strategickom partnerstve medzi Ruskom a Severnou Kóreou, ktorá bola podpísaná v stredu v Pchjongjangu vodcami oboch týchto krajín – Vladimirom Putinom a Kim Čong-unom.

Ako pripomenula agentúra AFP, táto zmluva obsahuje aj prísľub, že obe krajiny si v prípade útoku navzájom pomôžu.

Vojenská spolupráca

Fakt, že Putin nevylúčil vojensko-technickú spoluprácu so Severnou Kóreou, vyvoláva v Japonsku vážne znepokojenie, uviedol vo štvrtok hovorca japonskej vlády Jošimasa Hajaši. Vo svojom vyhlásení Na brífingu v Tokiu Hajaši upozornil, že tento druh spolupráce „môže byť priamym porušením príslušných rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN, pokiaľ ide o jej vplyv na bezpečnostné prostredie“ v susedstve Japonska a priľahlom regióne.

Sankcie

Na margo Putinovho vyhlásenia, že sankcie OSN voči severokórejskému režimu by sa mali „prehodnotiť“, Hajaši deklaroval, že ide o neprijateľnú výzvu. Poukázal na to, že Rusko si napriek protestom medzinárodného spoločenstva zaobstaralo od Severnej Kórey zbrane a muníciu vrátane balistických rakiet a použilo ich na Ukrajine, čo je v jasnom rozpore s príslušnými rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN.

Soul je zhrozený

Južná Kórea vyjadrila vo štvrtok poľutovanie v súvislosti s novou dohodou podpísanou medzi Ruskom a Severnou Kóreou, ktorá zaväzuje obe krajiny k spolupráci v oblasti vojenských technológií v rozpore s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tokio a Soul sú znepokojené zmluvou podpísanou Putinom a Kim Čong-unom

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre