Slovenská verejnosť sa musí brániť pred organizáciami, ktoré sa zaštiťujú ušľachtilými cieľmi, no v skutočnosti sledujú politickú agendu a ohrozujú národnú bezpečnosť. Mimovládka „Mier Ukrajine“ nie je symbolom mieru. Je nástrojom vojny, politickej destabilizácie a zahraničného vplyvu.
Mimovládka „Mier Ukrajine“ sa na prvý pohľad snaží pôsobiť ako iniciatíva usilujúca o spravodlivosť a podporu Ukrajiny. Pri bližšom pohľade sa však za touto fasádou ukrýva znepokojujúci príbeh opozičnej politickej manipulácie, medzinárodných záujmov a aktivít, ktoré by mohli destabilizovať slovenskú politickú scénu. Združenie nielenže neskrýva svoju angažovanosť v zbieraní financií na vojenské účely (naopak sa tým chváli), no podľa všetkého zároveň slúži ako nástroj na eskaláciu napätia v Slovenskej republike s cieľom zosadiť súčasnú vládu.
Politická mašinéria v rukách Progresívneho Slovenska
Mimovládna organizácia „Mier Ukrajine“ sa prezentuje ako apolitická iniciatíva, no fakty hovoria celkom inou rečou. V jeho vedení totiž stoja osoby napojené na Progresívne Slovensko a jeho spojencov. Konkrétne Marián Kulich a Lucia Štasselová. Toto sú zároveň organizátori protestov, na ktorých priamo napádajú kroky súčasnej vlády a šíria klamstvá o jej pôsobení. Je preto absurdné a cynické, že sa združenie označuje za apolitické, keď jeho aktivity i vedenie majú zjavne politické pozadie.
Marián Kulich, známy svojou angažovanosťou v bratislavskej komunálnej politike, je poslancom mestskej časti Staré Mesto, kde kandidoval za kluby Progresívne Slovensko a Team Bratislava. Kulich dlhodobo vystupuje ako aktivista propagujúci tzv. progresívne hodnoty. Svoje názory a politickú agendu často presadzuje aj prostredníctvom mimovládnych aktivít.
Lucia Štasselová, ktorá má za sebou neúspešnú kandidatúru za PS/Spolu vo voľbách do parlamentu, je poslankyňou mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je známa svojou podporou Progresívneho Slovenska. Jej zapojenie do aktivít mimovládky „Mier Ukrajine“ len potvrdzuje, že ide o ďalší nástroj na presadzovanie straníckych cieľov pod rúškom občianskej angažovanosti. Títo dvaja ľudia tvoria politicky aktívne jadro združenia, pričom ich prepojenie s Progresívnym Slovenskom je nepopierateľné.
Podpora militarizácie pod falošným menom mieru
Združenie dlhodobo organizuje zbierky pod heslami solidarity s Ukrajinou. Z poslednej zbierky údajne vyzbierali takmer 5 miliónov eur, ktoré však neputujú na humanitárne účely, ale na nákup munície. Táto činnosť vyvoláva otázky o legálnosti takéhoto konania a otvára dvere podozreniam, že združenie neslúži len ako občianska platforma, ale plní funkciu sprostredkovateľa pri presune finančných prostriedkov na vojenské účely.
Aké sú skutočné zámery organizácie, ktorá pod názvom „Mier Ukrajine“ presadzuje pokračovanie vojny namiesto vyjednávania? Aký mier to vlastne chcú dosiahnuť? Odpoveď je zrejmá. Nejde o mier, ale o predlžovanie konfliktu za každú cenu.
Manipulácia verejnej mienky a pokusy o destabilizáciu vlády
Protesty, ktoré združenie organizuje, nesú jasný rukopis osvedčených taktík progresívnych liberálov na eskaláciu napätia v spoločnosti. Demonštrácie pod názvom „Slovensko je Európa“ vyzývajú k „občianskej neposlušnosti“, čo je priama výzva na narúšanie zákonného poriadku. Hoci sa združenie tvári ako občianska platforma, jeho požiadavky, rétorika i postupy sú celkom jednoznačne politicky motivované.
Je tu však ešte závažnejšia otázka. Sú tieto protesty a aktivity koordinované priamo z Ukrajiny? Existujú totiž seriózne podozrenia, že združenie môže byť financované alebo organizované ukrajinskými politickými kruhmi s cieľom destabilizovať slovenskú politickú situáciu. Ak sa tieto podozrenia potvrdia, bude jasné, že mimovládna organizácia „Mier Ukrajine“ je okrem iného aj nástrojom na presadzovanie cudzích záujmov na Slovensku. A nebolo by to nič nové, na Slovensku sa to deje už desiatky rokov.
Hrozba pre slovenskú bezpečnosť
Prepojenie medzi aktivistami „Mier Ukrajine“ a ukrajinskými politickými predstaviteľmi nie je len hypotetické. Návšteva členov združenia na Ukrajine a ich stretnutia s tamojšími politikmi naznačujú recipročnú spoluprácu, ktorá môže mať ďalekosiahle následky. Je potrebné klásť si nasledovné otázky: Organizuje Ukrajina tieto protesty? Sú tieto aktivity financované zo zahraničia? A čo je najdôležitejšie, predstavuje mimovládka „Mier Ukrajine“ bezpečnostné riziko pre Slovensko?
Tento vývoj je o to znepokojujúcejší, že sa združenie nebojí otvorene hovoriť o aktivitách, ktoré zahŕňajú financovanie vojenskej podpory a organizovanie protestov zameraných na destabilizáciu slovenskej vlády. Slovenská bezpečnostná komunita a OČTK by mali túto situáciu brať nanajvýš vážne a podniknúť kroky na monitorovanie a vyšetrovanie aktivít združenia. Akékoľvek podcenenie by mohlo mať fatálne dôsledky pre politickú stabilitu a bezpečnosť krajiny.
Varovanie pred eskaláciou
Slovenská verejnosť sa musí brániť pred organizáciami, ktoré sa zaštiťujú ušľachtilými cieľmi, no v skutočnosti sledujú politickú agendu a ohrozujú národnú bezpečnosť. Mimovládka „Mier Ukrajine“ nie je symbolom mieru. Je nástrojom vojny, politickej destabilizácie a zahraničného vplyvu na Slovensku. Naša krajina musí zostať suverénna a nepodľahnúť tlakom združení, ktorých hlavnou agendou je destabilizácia a podkopávanie jej politickej stability.
Občania Slovenskej republiky usilujúci sa o suverenitu svojej vlasti a o pokoj a stabilitu v štáte nemôžu v tejto chvíli mlčať a umožniť tým ďalšie rozširovanie vplyvu tejto mimovládky a jej snahy o manipuláciu verejnej mienky. Zároveň je nevyhnutné, aby sa kompetentné orgány začali zaoberať aktivitami tejto mimovládky a odhalili jej skutočné úmysly, skôr než bude neskoro. Celkom na záver dodajme, že aj tento prípad dokazuje absolútnu potrebu zákona na identifikáciu zahraničných agentov.
Zdroj: eReport, štandard, aktuality
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Mimovládka Mier Ukrajine: Nástroj PS a bezpečnostná hrozba pre SR pod rúškom ušľachtilých cieľov?