eReport.sk
prezident SR Peter Pellegrini
prezident SR Peter Pellegrini zdroj: tasr

Mimoriadny summit EÚ: Premiéra Roberta Fica bude zastupovať prezident Peter Pellegrini


Šéfovia vlád a štátov členských krajín EÚ sa v pondelok podvečer zúčastnia na mimoriadnom summite, ktorého cieľom je dohodnúť sa na najdôležitejších funkciách v inštitúciách EÚ po zohľadnení výsledkov do Európskeho parlamentu (EP).

Slovensko na mimoriadnom summite

Slovensko na mimoriadnom summite bude miesto premiéra Roberta Fica zastupovať prezident Peter Pellegrini. Rokovania lídrov sa podľa navrhnutého programu začnú o 18.00 h miestneho času za prítomnosti predsedníčky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej a predsedníčky Európskeho parlamentu Roberty Metsolovej.

Iba v kruhu 27 národných lídrov

Pracovná večera sa už bude konať bez von der Leyenovej a Metsolovej, iba v kruhu 27 národných lídrov, ktorí by sa mali pokúsiť dohodnúť sa na obsadení funkcií predsedu eurokomisie, predsedu Európskej rady a budúceho šéfa diplomacie EÚ. Predsedu europarlamentu si budú voliť členovia nového zákonodarného zboru EÚ na plenárnej schôdzi 16. až 19 júla v Štrasburgu. Podľa očakávania Európska ľudová strana (EPP), ako jasný víťaz eurovolieb si bude nárokovať na riadenie Európskej komisie, kde ľudovci idú na rokovania s menom Ursuly von der Leyenovej. Tesne pred mimoriadnym summitom EÚ sa uskutoční summit EPP s európskymi premiérmi, prezidentmi, lídrami koaličných aj opozičných strán z tábora ľudovcov, ktorý má jasne potvrdiť podporu pre druhý mandát von der Leyenovej.

Podľa viacerých nemenovaných diplomatov sa v pondelok v noci neočakáva zhoda na všetkých menách, je dosť pravdepodobné, že definitívne rozhodnutie o obsadení najvyšších funkcií padne až o dva týždne na tradičnom júnovom summite (27.-29.6.). Von der Leyenová ešte post šéfky EK nemá istý a podľa neoficiálnych informácií z Bruselu v prípade nedostatočnej podpory medzi národnými lídrami ponúknu ľudovci ako druhé meno talianskeho expremiéra a bývalého šéfa Európskej centrálnej banky Maria Draghiho.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke podpredseda Národnej rady (NR) SR a predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko zdroj: tasr
  2. Český prezident Petr Pavel
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Najvyššie funkcie

Lídri EÚ sa snažia, aby najvyššie funkcie boli vyvážené nielen z hľadiska politických rodín, ale aj zemepisne a podľa princípu väčších aj menších štátov, pričom sa nezabúda ani na rodovú vyváženosť. Najčastejším menom, ktoré sa spomína v súvislosti s predsedom Európskej rady, je portugalský expremiér z tábora socialistov António Costa. Socialisti skončili v eurovoľbách na druhom mieste.

Tretí najvyšší počet hlasov získali liberáli, ktorí dúfajú, že v budúcej eurokomisii získajú post pre zahraničné vzťahy a v tomto kontexte európske médiá špekulujú o estónskej premiérke Kaji Kallasovej, ktorá sa začiatkom tohto roka vzdala kandidatúry na post generálnej tajomníčky NATO. Všetko však môže byť po pondelňajších večerných alebo nočných rokovaniach inak a nie sú vylúčené ani prekvapenia.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mimoriadny summit EÚ: Premiéra Roberta Fica bude zastupovať prezident Peter Pellegrini

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne