eReport.sk
Český prezident Petr Pavel
Český prezident Petr Pavel zdroj: tasr

Petr Pavel: Summit o mieri na Ukrajine naplnil očakávania


Summit o mieri na Ukrajine, ktorý sa tento víkend konal vo Švajčiarsku, naplnil očakávania aspoň nejakého pokroku. Po návrate z dvojdňového podujatia to v nedeľu podľa svojej kancelárie uviedol český prezident Petr Pavel.

Konkrétne dôsledky ruskej agresie

Cieľom summitu bolo na najvyššej politickej úrovni nájsť čo najširšiu zhodu na podmienkach spravodlivého, trvalého a úplného mieru na Ukrajine a začať vlastný mierový proces, pripomenula česká Kancelária prezidenta republiky. Témami rozhovorov boli aj konkrétne dôsledky ruskej agresie v humanitárnej oblasti, potravinovej bezpečnosti či jadrovej bezpečnosti.

,,Pôvodné očakávania, že summit prinesie aspoň nejaký pokrok na ceste k mieru na Ukrajine, podľa môjho názoru boli naplnené,“ povedal Pavel novinárom. Pripomenul, že na summite sa zúčastnilo 101 krajín a medzinárodných organizácií, z toho asi 62 na úrovni hláv štátov a vlád.

,,Prevažná väčšina z nich jasne podporila riešenie, ktorého základom bude Charta OSN a predovšetkým princípy suverenity a teritoriálnej integrity. Prevažná väčšina krajín tiež odsúdila ruskú agresiu proti Ukrajine ako odporujúcu medzinárodnému právu,“ doplnil český prezident.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Juraj Blanár
  2. ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD)
  3. Na Islande havaroval autobus s českými turistami
  4. Predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyenová

Našli pomerne všeobecnú zhodu v preberaných témach

Pavel tiež priblížil, že pracovné skupiny na summite našli pomerne všeobecnú zhodu v preberaných témach, ku ktorým patrili aj sloboda plavby na moriach, ochrana civilistov, výmena vojnových zajatcov a návrat detí. Odrazilo sa to podľa neho v prijatí záverečného vyhlásenia, ktoré podporila väčšina zúčastnených štátov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Petr Pavel: Summit o mieri na Ukrajine naplnil očakávania

Odoberať
Upozorniť na
15 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne