tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Foto: Pixabay

Milovníci vesmíru pozor! Na Slovensku bude možné spozorovať zaujímavý úkaz

Na Slovensku bude v utorok čiastočné zatmenie Slnka. Ide o najvýznamnejší astronomický úkaz v tomto roku.Čiastočné zatmenie Slnka bolo na Slovensku pozorovateľné 10. júna minulého roka, no len s malou fázou. Nasledujúce bude vidieť 29. marca 2025.

Zaujímavý úkaz

V tomto prípade bude fáza zatmenia ešte menšia. „Z nášho územia uvidíme zatmenie v celom priebehu,“ uviedol predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied Rudolf Gális. Na pozorovanie zatmenia Slnka nie je potrebný ďalekohľad, no ľudia musia dbať na dostatočnú ochranu zraku, pretože hrozí jeho trvalé poškodenie. Najlepšie sú špeciálne okuliare s ochrannou fóliou na vizuálne pozorovanie alebo aj tmavé zváračské sklo. „Často odporúčané diskety nie sú najvhodnejšie, keďže neodfiltrujú infračervenú časť spektra,“ poukázali astronómovia.

Pri pozorovaní treba použiť filtre

„Pri pozorovaní ďalekohľadom filter umiestnime vždy pred objektív, nikdy nie do blízkosti okuláru, hrozí jeho poškodenie či prasknutie,“ upozornil vedúci sekretariátu Slovenského zväzu astronómov Pavol Rapavý. Dodal, že pri fotografovaní alebo videozázname je vhodné použiť objektívy s dlhou ohniskovou vzdialenosťou, keďže obraz Slnka v ohnisku objektívu s ohniskovou vzdialenosťou jeden meter je len deväť milimetrov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Juraj Droba (vpravo) počas diskusie s Jánom Mažgútom.

‚Kosáčiky‘ Slnka počas zatmenia uvidia ľudia aj cez dierkovú komoru. Tú v prírode dobre nahradia listy dostatočne hustej koruny stromu, pod ktorými uvidia obrazy ‚odhryznutého Slnka‘, vysvetľujú. Odborníci tvrdia, že najbezpečnejším a najpohodlnejším spôsobom pozorovania zatmenia je metóda projekcie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Milovníci vesmíru pozor! Na Slovensku bude možné spozorovať zaujímavý úkaz

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku