eReport.sk
Milka Zimková. Foto: tasr

Opustila nás nezabudnuteľná Johana Ovšena z Pásla kone na betóne. Milka Zimková mala len 71 rokov

Vo veku 71 rokov zomrela v utorok (30. 5.) v Bratislave slovenská herečka, spisovateľka, scenáristka a prvá dáma divadla jedného herca na Slovensku Milka Zimková. Pre TASR to potvrdila jej dcéra Milina Zimková.

Filmových či televíznych divákov si získala účinkovaním vo filme Pásla kone na betóne (1980). Kultová snímka odohrávajúca sa v Zimkovej rodnom kraji vznikla na základe jej rovnomenného knižného debutu. Úspešný film sa dočkal aj voľného pokračovania pod názvom …kone na betóne (1995).

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Navždy odišiel známy slovenský maliar
  2. Vo veku 87 rokov zomrel v nedeľu známy nemecký virológ a nositeľ Nobelovej ceny za medicínu Harald zur Hausen

Umelkyňa mnohých ocenení

Predstavila sa aj v vo filmoch, ako Kosenie jastrabej lúky (1981), Zrelá mladosť (1983), Sedmé nebe (1987), Proč? (1989) alebo Montiho čardáš (1989). Významný zdroj inšpirácie pre svoje diela našla v rodnom kraji.

Za svoju hereckú a autorskú prácu získala mnoho ocenení, medzi inými napríklad Hlavnú cenu medzinárodnej poroty na 40. festivale Divadla jedného herca v poľskom meste Vroclav.

Inšpirovala sa rodným krajom

Milka Zimková (Emília, rodená Lešková) sa narodila 1. augusta 1951 v obci Okružná. Po maturite na gymnáziu v Prešove študovala v rokoch 1969 – 1973 herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Významný zdroj inšpirácie pre svoje diela našla v rodnom kraji.

Po ukončení štúdií pôsobila v Divadle pre deti a mládež v Trnave, ale od roku 1975 pôsobila v slobodnom povolaní a desiatky rokov sa venovala divadelnému žánru monodráma. Patrila na Slovensku k zakladateľkám tzv. divadla jedného herca a na svoje monodramatické predstavenia si sama písala divadelné texty. So svojimi monodrámami reprezentovala Slovensko v rôznych krajinách sveta.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Opustila nás nezabudnuteľná Johana Ovšena z Pásla kone na betóne. Milka Zimková mala len 71 rokov

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php