eReport.sk
Vo veku 87 rokov zomrel v nedeľu známy nemecký virológ a nositeľ Nobelovej ceny za medicínu Harald zur Hausen
Na archívnej snímke z 26. februára 2019 známy nemecký virológ, nositeľ Nobelovej ceny za medicínu a bývalý predseda predstavenstva Nemeckého centra pre výskum rakoviny (DKFZ) Harald zur Hausen odpovedá na otázky na tlačovej konferencii v Heidelbergu. Foto: TASR/AP

Zachránil život mnohým ženám. Zomrel nositeľ Nobelovej ceny, ktorý objavil pôvod rakoviny krčka

Vo veku 87 rokov zomrel v nedeľu známy nemecký virológ a nositeľ Nobelovej ceny za medicínu Harald zur Hausen. Oznámilo to v pondelok Nemecké centrum pre výskum rakoviny (DKFZ) v Heidelbergu, ktoré zur Hausen viedol 20 rokov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

„Stratili sme v ňom vynikajúceho vedca, ktorý dosiahol prelomové úspechy v oblasti nádorovej virológie,“ povedal Michael Baumann, predseda predstavenstva a vedecký riaditeľ DKFZ.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Henry Kissinger
  2. Boj za Biaľackého
  3. Naveky odišiel symbol mieru
  4. Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres v pondelok vyjadril ľútosť nad tým, že rovnosť medzi ženami a mužmi vo svete je čoraz vzdialenejším cieľom

Harald zur Hausen bol medzinárodne uznávaným virológom. Objavil papilovírusy, ktoré môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice. Za tento objav získal v roku 2008 Nobelovu cenu za medicínu. Zároveň je považovaný za ideového otca široko používanej vakcíny proti rakovine krčka maternice a iným nádorom, uvádza DPA.

„Bez preháňania možno povedať, že Harald zur Hausen tak (svojím výskumom) otvoril úplne nový rozmer čo sa týka prevencie rakoviny,“ dodal Baumann.

V poslednej dobe sa zur Hausen venoval výskumu potenciálnej súvislosti medzi konzumáciou mlieka a hovädzieho mäsa a vznikom rakoviny prsníka a hrubého čreva.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zachránil život mnohým ženám. Zomrel nositeľ Nobelovej ceny, ktorý objavil pôvod rakoviny krčka

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php