eReport.sk
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sľúbil všetkým, ktorí napadnú Izrael krvavú odvetu. Foto: tasr

S reakciou dlho nečakal: Netanjahu zvoláva ministrov k rozhodnutiu MSD o Rafahu


Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v piatok uskutoční prostredníctvom telefónu konzultácie s vládnymi ministrami, oznámila jeho kancelária. Reaguje tým na rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora (MSD), ktorý Izraelu nariadil okamžité zastavenie vojenskej operácie v meste Rafah na juhu Pásma Gazy.

Netanjahu zvoláva ministrov v reakcii na rozhodnutie MSD

MSD Izraelu takisto prikázal, aby ponechal otvorený hraničný priechod Rafah a zabezpečil tak neobmedzený prístup humanitárnej pomoci do Pásma Gazy. Vyzval aj na okamžité a bezpodmienečné prepustenie rukojemníkov, ktorých zadržalo palestínske hnutie Hamas počas svojho útoku na Izrael zo 7. októbra 2023. Izraelský minister financií Bezalel Smotrič na sociálnej sieti X v spojitosti s rozhodnutím MSD uviedol, že dejiny budú súdiť tých, ktorí dnes stoja po boku „nacistov z Islamského štátu Hamasu“.

Nepomôže to k ukončeniu bojov

Líder izraelskej opozície Jair Lapid piatkové rozhodnutie súdu slovne odsúdil. Lapid, ktorý je kritikom premiéra Netanjahua, povedal, že MSD nebol schopný dospieť k spojeniu medzi svojou požiadavkou na ukončenie bojov a požiadavkou na návrat izraelských rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

MSD rozhodoval o tejto záležitosti v rámci žiadosti Juhoafrickej republiky (JAR), aby nariadil Izraelu zastavenie vojenskej operácie v Pásme Gazy vrátane invázie do mesta Rafah. JAR po vynesení verdiktu ocenila „prísnejšie“ príkazy MSD. Rozhodnutie privítala aj Palestínska samospráva, podľa ktorej predstavuje medzinárodný konsenzus o ukončení tejto vojny na Blízkom východe.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a americký prezident Joe Biden.

AFP piatkové rozhodnutie MSD označila za prelomové a dodala, že pravdepodobne zvýši rastúci medzinárodný tlak na Izrael po viac ako siedmich mesiacoch jeho vojny proti palestínskemu hnutiu Hamas.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

S reakciou dlho nečakal: Netanjahu zvoláva ministrov k rozhodnutiu MSD o Rafahu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: