eReport.sk
Holandská polícia
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/zivko trikic

Medicínsky apartheid. Stop očkovacím pasom, stálo na transparente demonštrantov v Haagu

Stovky ľudí v sobotu protestovali v holandskom Haagu proti covidpasom, ktorými sa Holanďania od tohto víkendu musia preukazovať. Holandský premiér Mark Rutte tiež v sobotu odvolal námestníčku ministra hospodárstva Monu Keijzerovú, ktorá vyjadrila negatívny postoj ku covidpasom, informovala agentúra Reuters.

Covidpasmi, teda potvrdením o očkovaní alebo negatívnom teste na koronavírus, sa obyvatelia Holandska musia preukazovať od soboty pri vstupe do barov, reštaurácií a na športové a kultúrne podujatia. Zároveň v Holandsku rušia reštrikcie, ktoré obmedzovali kapacitu verejných podujatí a nariaďovali fyzické rozstupy medzi ich návštevníkmi. V krajine totiž dostalo aspoň prvú dávku vakcíny proti koronavírusu už približne 72 percent obyvateľov.

Opatrenia sú vraj ako tie v represívnych režimoch

Podľa agentúry Reuters väčšina Holanďanov s covidpasmi súhlasí, avšak niekoľko stoviek ľudí proti ich používaniu v Haagu protestovalo. Demonštranti so sebou mali transparenty, na ktorých prirovnávali protipandemické opatrenia k opatreniam, ktoré prijímali represívne režimy. „Medicínsky apartheid. Stop očkovacím pasom“ stálo na jednom z transparentov.

Premiér odvolal ministerku hospodárstva

Viac ako 40 percent vlastníkov barov a reštaurácií sa pritom vyjadrilo, že covidpasy od svojich zákazníkov nebudú požadovať, uviedlo to tamojšie združenie pohostinstiev. To vo svojom vyhlásení uviedlo, že mnohí majitelia prevádzok vnímajú covidpasy ako „politický nástroj“, ktorý je namierený na zvýšenie miery zaočkovanosti, a mohol by im uškodiť a sťažiť zotavenie z následkov pandémie.

Niekoľko hodín po tom, ako nariadenie o požívaní covidpasov vstúpilo do platnosti, odvolal holandský premiér Mark Rutte námestníčku ministra hospodárstva Monu Keijzerovú, ktorá verejne toto opatrenie spochybnila. Rutteho kancelária uviedla, že Keijzerovú odvolali, pretože jej komentáre boli v rozpore s politikou kabinetu. 

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pohľad na terasu reštaurácie v Amsterdame.
  2. Rutte sa stretol s Bidenom. Predseda holandskej vlády Mark Rutte.
  3. Holandský premiér Mark Rutte.

Zdroj: tasr

  


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Medicínsky apartheid. Stop očkovacím pasom, stálo na transparente demonštrantov v Haagu

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti