eReport.sk
Organizujú i protest
Predstavitelia hnutia OĽANo, foto:tasr

Matovičovo hnutie: Boris Susko je klamár a handra ako Pellegrini!

Hnutie Slovensko označilo proces súvisiaci so schválením ďalšej novely Trestného zákona za cynickú hru s obeťami znásilnení. Tvrdí, že vláda ďalším návrhom popiera všetko, čo doteraz o téme tvrdila. Zasiahnuť do novely pri téme znásilnení sa podľa poslanca Gábora Grendela (Slovensko, Za ľudí, KÚ) dalo ešte pred schválením v pléne Národnej rady (NR) SR, čo bolo 8. februára. Koalícia podľa neho vtedy tvrdila, že skrátenie premlčacích dôb pri násilných trestných činoch je zámer a že ide o dobrú a nevyhnutnú zmenu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Blížime sa k svetovej vojne?
  2. Fico zatiaľ prezidentke mená ministrov nedoručil

Ostrá reakcia

Poslanci hnutia Slovensko ešte nevedeli povedať, či vo štvrtok schválenú novelu podporia v parlamente. Je to podľa nich predčasné. Nevedia totiž, či na poslednú chvíľu nepríde do NR SR pozmeňujúci návrh, ktorým by došlo k ďalším úpravám.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) necháva podľa Grendela robiť zo seba handru. Keď sa v pléne NR SR schvaľoval zákon, ktorým sa skracovali premlčacie doby aj pri znásilnení, mohla sa podľa neho otvoriť rozprava alebo sa mohlo opakovať druhé čítanie.

Zákon sa mohol odhlasovať už so zmenami. Susko podľa Grendela klame, ak hovorí, že do procesu sa už zasiahnuť nedalo. Hnutie Slovensko tiež upozornilo, že o tejto téme bude v kampani pred prezidentskými voľbami hovoriť.

Výzva Pellegrinimu

Grendel zopakoval, že neexistuje dôvod na brzdenie odoslania zákona z parlamentu na Ministerstvo spravodlivosti SR, aby ho mohli zverejniť v Zbierke zákonov. Hnutie šéfa NR SR Petra Pellegriniho (Hlas-SD) znova vyzvalo, aby prestal robiť „handru“ z Ústavného súdu SR.

Opozícia totiž hovorí o snahe vládnej koalície zabrániť Ústavnému súdu rozhodnúť o podaniach v súvislosti s novelou predtým, ako nadobudne účinnosť.

Zmeny v novele

Vláda vo štvrtok schválila ďalšiu novelu Trestného zákona. Pri trestných činoch, ako je znásilnenie či sexuálne zneužívanie, by sa mali uplatňovať doterajšie premlčacie doby, a to 20 rokov. Zároveň navrhuje parlamentu schváliť úpravu v skrátenom legislatívnom konaní.

Susko tvrdí, že k zmene došlo, aby vláda zabránila vyvolávaniu pocitu strachu a využívaniu témy na politické hry v kampani pred prezidentskými voľbami.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovičovo hnutie: Boris Susko je klamár a handra ako Pellegrini!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie