eReport.sk
Novodobý Mesiáš
Šéf hnutia OĽANO Igor Matovič. Zdroj: tasr

Kultúrny výbor chce ochraňovať novinárov a riešiť stranu Smer-SD. Na Matovičove vyhrážky „sa pozabudlo“

Matovičove nadávky nespomínajú. Dočasne poverená vláda by mala pokračovať v prijímaní legislatívy, ktorá bude viesť k zlepšovaniu mediálneho prostredia a zvlášť k zvýšeniu ochrany novinárov. Vyzvali ju na to v schválenom uznesení členovia Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá. Vo štvrtok pokračovali v zasadnutí výboru z 28. februára, ktoré bolo zvolané v reakcii na verbálne ataky voči novinárke RTVS Marte Jančkárovej.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Blaha je blázon
  2. Cenzúrovaný ekonóm Sachs
  3. Majú toho správneho?
  4. Nepozná Mazák kompetencie Súdnej rady SR?

Výbor skonštatoval, že odsudzuje akékoľvek verbálne útoky na novinárov. „Politici a zvlášť lídri politických strán by nemali podnecovať v spoločnosti nenávisť a robiť z novinárov terče verbálnych či dokonca fyzických útokov,“ píše sa v uznesení.

Karas a Milanová

Poslanci tiež žiadajú dočasne povereného ministra spravodlivosti Viliama Karasa o posilnenie ochrany novinárov v pripravovanej novele Trestného zákona a dodržanie časového harmonogramu legislatívneho procesu.

Zároveň žiadajú aj dočasne poverenú ministerku kultúry Natáliu Milanovú (OĽANO), aby pokračovala v príprave ústavného zákona o slobode médií. A predložila do parlamentu ďalšie legislatívne opatrenia na zlepšenie mediálneho prostredia.

Smer a RTVS

Výbor tiež očakáva od polície dôsledné vyšetrenie vyhrážok voči Jančkárovej a ďalším novinárom a berie na vedomie rozhodnutie RTVS pridržiavať sa interných predpisov a odolávať tlaku politikov pri obsadzovaní politických diskusií.

Členovia výboru tiež odsúdili „politickú provokáciu strany Smer-SD voči verejnoprávnemu médiu a tiež zneužívanie RTVS v politickej kampani“. Na hlasovaní o uznesení boli prítomní poslanci bývalej koalície, ktorí ho podporili, a tiež nezaradená poslankyňa Ľubica Laššáková, ktorá sa zdržala.

Znovu Jančkárová

K výhražným e-mailom a telefonátu Jančkárovej došlo podľa RTVS po februárových reláciách Sobotné dialógy. V jednej z nich bola hostkou prezidentka Zuzana Čaputová. V ďalšej sa dostavil namiesto pozvaného politika Smeru-SD Mariána Kéryho Ľuboš Blaha, ktorý nebol pozvaný, čo RTVS odmietla a uplatnila štandardný postup tzv. prázdneho kresla.

Smer-SD vtedy hovoril o zlyhaní Jančkárovej, ako aj vedenia RTVS a porušení demokratickej diskusie. RTVS poukázala, že politické strany nemôžu svojvoľne meniť hostí, ktorých verejnoprávne médium do relácií pozvalo.

Matovičove nadávky nespomínajú

Ako novinár poviem, krásna idea. Zaujímalo by ma ale, prečo predstavitelia KV neriešili aj výroky Igora Matoviča. Ten novinárov delí na „dobrých a zlých.“ Pričom „zlých chce dávať po jednom dole.“

Nie raz postoval na sociálnej sieti nadávky a urážky voči konkrétnym novinárom, či denníkom. Toto teda žiaden z predstaviteľov Smer-SD neurobil. K tej ochrane by sme zrejme mali pridať aj poriadnu dávku objektivity.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kultúrny výbor chce ochraňovať novinárov a riešiť stranu Smer-SD. Na Matovičove vyhrážky „sa pozabudlo“

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre