eReport.sk
Odvolaná vláda sa nemá čím chváliť
Zľava bývalý podpredseda vlády SR a exminister financií SR Igor Matovič a dočasne poverený premiér SR Eduard Heger (obaja OĽANO). Foto: tasr

Matovičovci sú „na koni“, OĽANO prijali ľudovci. Heger: Pokračujeme v boji za budúcnosť Slovenska!

Strana OĽANO získala v piatok v Lisabone na politickom združení Európskej ľudovej strany (EPP) plnohodnotné členstvo v tábore ľudovcov. Potvrdil to predseda EPP Manfred Weber spolu so slovenským premiérom Eduardom Hegerom po skončení hlasovania, v rámci ktorého slovenská vládna strana dostala väčšinu hlasov. Informuje o tom spravodajca TASR z Lisabonu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Emeritný sudca Ján Drgonec, odborník na Ústavné právo
  2. Bratislava
  3. Toto potrebujem aj od spojencov!
  4. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).
  5. Ilustračné foto

Weber ohlásil, že tábor ľudovcov bol posilnený o novú členskú stranu, a spresnil, že v rámci vnútrostraníckych debát získala slovenská strana plnú podporu pre plnohodnotné členstvo v EPP. Ocenil, že je to politická sila, ktorá má záujem zveľaďovať budúcnosť Slovenska, a že táto strana spĺňa tri základné kritériá a princípy právneho štátu.

Podľa premiéra je to aj ocenenie domácej politickej práce 

Šéf EPP sa poďakoval europoslancovi Petrovi Pollákovi, ktorý viedol rokovania o členstve, a vyjadril radosť, že v Európskej rade budú mať ľudovci ďalšieho lídra, ktorý už nebude vystupovať len ako hosť a pozorovateľ EPP.

VIDEO Pollák o úspechu OĽANO z hľadiska vstupu do politickej rodiny EPP

Heger uviedol, že je to aj ocenenie domácej politickej práce OĽANO. Tvrdí, že strana po niekoľkých rokoch spolupráce s ľudovcami dostala šancu budovať spoločnú budúcnosť EPP a tak aj silnejšiu Európu, ktorá musí čeliť vážnym výzvam a hrozbám.

Heger: Chceme prispieť k silnejšej Európe

„To je to, čo robíme dnes. Budujeme jednotu v najsilnejšej a najvplyvnejšej politickej rodine. Chceme prispieť k silnejšej Európe, ktorá zaistí mier, stabilitu, rast a vysokú kvalitu života jej občanom,“ vysvetlil premiér.

Na otázku TASR, aké povinnosti vyplývajú pre OĽANO z členstva v EPP, Weber spomenul, že strana sa musí pridržiavať základných hodnôt ľudovcov. Slovensko sa musí usilovať o politickú stabilitu, čím prispeje k stabilite EÚ, a zároveň musí bojovať proti silám, ktoré spochybňujú hodnoty EPP a šíria propagandu režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. „Je pre nás dôležité, aby OĽANO ukázalo podporu pre Ukrajinu a vymedzovalo sa voči Putinovi. Na Slovensku musíme spolu prejavovať dôveru v EÚ, NATO a právny štát, bojovať proti populizmu a protieurópskym silám,“ vysvetlil Weber.

Slovensko sa vraj plné ruskej propagandy

Šéf EPP potvrdil, že vie o tom, že v slovenskej vláde sú aj strany z iného politického spektra, ktoré zastávajú iné hodnoty. Vyslovil však dôveru Hegerovi, že udrží smerovanie krajiny v súlade s hodnotami EPP, ktoré v piatok opätovne potvrdili členovia politického grémia v Lisabone.

Heger dodal, že OĽANO chce propagovať uvedené hodnoty v slovenskom politickom živote, čo nie je ľahké, keďže Slovensko sa stalo úspešným bojovým poľom pre ruskú propagandu. Spresnil, že proti tomu je ťažké bojovať aj vzhľadom na krízu energií a cien spôsobených vojnou na Ukrajine, ktorú vyvolal Putin.

„Ale pokračujeme v boji za budúcnosť Slovenska, za demokratický rozvoj a spravodlivú budúcnosť, kde základom je právny štát,“ uviedol premiér na spoločnej tlačovej konferencii s Weberom.

VIDEO Heger o význame prijatia OĽANO do Európskej ľudovej strany

„Som veľmi rád, že európski priatelia ocenili náš odvážny a úprimný zápas o spravodlivý štát. Silné Slovensko potrebuje silné partnerstvá v EÚ, a preto je nám cťou byť členom tejto veľkej rodiny európskych demokratov,“ vyhlásil líder OĽANO Igor Matovič. Pripomenul krízy, ktorým čelí Európa a celý svet vrátane Slovenska. „My sa však nevzdávame a sme schopní opakovane doručovať ľuďom pomoc v objeme, aký nemá v histórii nášho štátu obdobu,“ doplnil.

Šipoš: Budeme môcť ešte lepšie obhajovať záujmy SR

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš poukázal, že EPP bola založená na ideáloch demokracie, transparentnosti a blízkosti občanom, čo sú podľa jeho slov aj hodnoty OĽANO. „OĽANO je nielen protikorupčné a reformné hnutie, ale je aj garantom ukotvenia Slovenska v rodine vyspelých západných krajín. Aj vďaka nášmu členstvu v EĽS budeme môcť ešte lepšie obhajovať záujmy Slovenska,“ doplnil Šipoš.

Pozrite si aj reakciu bývalého predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu, ktorú ešte médiá priniesli vo štvrtok 17. 11. 2022, kedy ešte členstvo OĽANO v EPP nebolo oficiálne potvrdené.

VIDEO Dzurinda o členstve OĽANO v skupine EPP a hodnotách ľudovcov


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovičovci sú „na koni“, OĽANO prijali ľudovci. Heger: Pokračujeme v boji za budúcnosť Slovenska!

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti