eReport.sk
Podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie po návrate z pracovnej cesty v Moskve v Rusku v piatok 9. apríla 2021 v Bratislave.
Igor Matovič (OĽANO). Foto: tasr

Matovičova minipremiéra v Bruseli: Rokovanie nechal na úradníka!

Krátka premiéra expremiéra! Igor Matovič si odkrútil svoje prvé rokovanie v Bruseli v novej funkcii ministra financií. Prostredníctvom videokonferencie sa však zúčastnil len prvej časti programu zasadnutia takzvanej Euroskupiny a zvyšok povinností delegoval na „nášho” bruselského úradníka. Odôvodnil to dôležitejším programom počas dňa. Podľa politológa sa Igor Matovič stále nestotožnil s tým, že už nie je predseda vlády a ako minister financií má teraz inú agendu ako predtým.

Minulý týždeň v piatok cez telemost zasadali ministri členských štátov eurozóny v rámci Euroskupiny. Diskutovali o digitálnom eure či o dokončení projektu bankovej únie. „Na videokonferencii sa prvýkrát od svojho nástupu do funkcie zúčastnil aj podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič,” informoval v tlačovej správe rezort financií.

Čo však v správe spomenuté nebolo je, že líder OĽANO sa zapojil len do prvej časti programu. V nej boli predstavitelia štátov celej európskej 27-čky. Pokračovanie videokonferencie v exkluzívnom formáte už len pre krajiny eurozóny Matovič prenechal úradníkovi z Bruselu. V prezenčnej listine svieti meno Petra Paluša zo stáleho zastúpenia Slovenska pri EÚ. Ten nášho financmajstra zastupoval v ten istý deň aj pri následnom rokovaní rady ECOFIN, ktorá zodpovedá za hospodársku a finančnú politiku únie.

Odišiel lebo mal schôdzku s Hegerom

Rezort financií argumentuje, že Matovič na rokovaní aj napriek predčasnému odchodu stihol všetko podstatné. Uvádzajú, že predstavil priority rekonštruovanej vlády a v kľúčovej diskusii k bankovej únii obhajoval záujmy Slovenska. „Išlo o najdôležitejší bod z celého dňa rokovaní, nakoľko SR sa dlhodobo usiluje o zabezpečenie mechanizmov ochrany slovenských vkladateľov v prípade hlbšej integrácie bankových trhov,” odpísali nám z tlačového odboru ministerstva financií.

Doplnili, že Matovič na videokonferencii dlhšie prítomný zostať nemohol. „Vzhľadom na program s premiérom musel o 12:30 opustiť rokovania a delegoval účasť na Rade ECOFIN na jeho zástupcu,” uviedli.

Na rokovaní ECOFIN-u boli podľa prezenčnej listiny prítomní 22 z 27 ministrov financií EÚ. Iba päť krajín malo svojich reprezentantov „nižšej váhy” a Slovensko bolo jednou z nich. Podľa odborníka na európsku politiku Radovana Geista z portálu Euroactiv je vždy lepšie keď je na zasadnutiach orgánov EÚ prítomný priamo minister. „Určite má väčšiu politickú váhu keď niečo prednesie minister, na strane druhej je to aj pozícia členskej krajiny,” zhodnotil Geist. Dodal však, že nie je úplne nezvyčajné ak minister poverí svojho zástupcu.

Matovič ešte neprijal novú funkciu

Politológ Radoslav Štefančík si myslí, že šéf Obyčajných ľudí ešte úplne neprijal svoju novú funkciu a s tým spojené povinnosti. „Igor Matovič zrejme nepochopil to, že už nie je predsedom vlády a mal by sa zamerať predovšetkým na to, čo rieši štandardný minister financií,” priblížil s tým, že by sa mal viac zamerať na svoju novú agendu.

Zlé jazyky dokonca hovoria, že Matoviča niektorí zamestnanci v budove rezortu financií ešte nestretli a minister svoju kanceláriu ani poriadne nevidel. „Svedčí to aj o tom, že výmena premiéra bola čisto formálna a skutočná moc je stále v rukách Igora Matoviča a nie Eduarda Hegera,” skonštatoval Štefančík podľa ktorého Heger skôr pôsobí ako hovorca Igora Matoviča. „Ale ako zle informovaný hovorca pretože na niektoré otázky nevie odpovedať, poprípade odpovedá buď veľmi nekompetentne, alebo len kúskovito,” uzavrel politológ.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport