eReport.sk
Očkovacia lotéria zachraňovala životy
Šéf hnutia OĽANO Igor Matovič. Zdroj: tasr

Matovič ohlásil pomoc gastru: Dohodli sme sa na znížení DPH. Týka sa to aj vlekov

Daň z pridanej hodnoty (DPH) by sa mala dočasne znížiť na 10 % nielen na športoviská, ale aj na gastro. Avizoval to v piatok na tlačovej konferencii minister financií Igor Matovič (OĽANO) s tým, že sa na tom dohodli v koalícii. Zároveň dodal, že ak sa týmto opatrením výrazne zlepší priznávanie tržieb v gastre, môže sa zníženie DPH predĺžiť. Ohlásil tiež kompenzácie samosprávam za zvýšený daňový bonus. Gastrosektor víta koaličný návrh na dočasné zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na stravovacie služby počas prvých troch mesiacov roka 2023. Zároveň vyzýva všetkých poslancov Národnej rady SR, aby toto opatrenie podporili. Gastrosektor sa totiž nachádza v mimoriadnej kritickej situácii, uviedol v piatok Vladimír Machalík z iniciatívy Stále máme chuť, ktorá združuje 14 zväzov, asociácií a ďalších združení z oblasti gastrosektora.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Klus kritizuje SaS a veští
  2. Zľava Igor Matovič (OĽANO) a Boris Kollár (Sme rodina).
  3. slovnaft vláda ohrozuje bezpečnosť
  4. Lepšie ako nič?

Znížená sadzba dane na 10 % by sa mala uplatňovať do konca marca 2023. Toto opatrenie sa má realizovať prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o DPH, o ktorej by sa malo hlasovať budúci utorok (6. 12.). Nižšia DPH sa týka prepravy osôb visutými a pozemnými lanovkami a lyžiarskymi vlekmi, uplatňovať sa má aj na sprístupnenie krytých a nekrytých športových zariadení, na vstupné do umelých kúpalísk a na reštauračné a stravovacie služby.

Matovič dúfa, že to pomôže aj zákazníkom

„Je to, myslím si, ústretový krok, verím, že pomôže,“ skonštatoval Matovič. Dúfa, že to pomôže nielen podnikateľom, ale aj zákazníkom. Podotkol, že v prípade gastra je ochotný predĺžiť zníženie DPH aj na ďalšie mesiace, ak sa výrazne zlepší priznávanie tržieb. Podľa jeho slov sa v reštauračných službách priznáva približne len 35 % tržieb.

Šeliga: Bola o tom náročná politická diskusia

Poslanec zo strany Za ľudí Juraj Šeliga poznamenal, že sa na tomto opatrení dohodli všetky tri koaličné strany. „Bola o tom náročná politická diskusia,“ pripustil. Na zníženej DPH podľa neho získajú všetci ľudia, ktorí sa pôjdu najesť do reštaurácií.

Machalík: Gastrosektor tvrdo zasiahla vojna na Ukrajine

„Vítame, že sme sa po dlhých takmer troch rokoch výziev dočkali aspoň dočasného zníženia DPH na stravovacie služby. Gastrosektor po pandémii tvrdo zasiahli vojna na Ukrajine, energetická kríza i inflácia a s ňou súvisiaci rast cien potravín,“ uviedol Machalík z iniciatívy Stále máme chuť. Slovensko je jednou z mála krajín EU, ktorá stále uplatňuje základnú sadzbu DPH na stravovacie služby. So sadzbou 20 % má Slovensko štvrtú najvyššiu DPH na gastro v EÚ. Zníženú sadzbu DPH na reštauračné služby aplikuje 19 štátov Európskej únie (v rozpätí od 3 % v Luxembursku do 14 % vo Fínsku).

Obdobie troch mesiacov považujú za veľmi krátke

Viac ako polovicu územia Slovenska pritom predstavujú prihraničné regióny. Slovenská sadzba DPH na gastroslužby je však dvoj – až štvornásobne vyššia ako v susedných krajinách. V Maďarsku je na úrovni 5 %, v Rakúsku 5 %, v Česku 10 % a v Poľsku 10 %. Slovenskí podnikatelia v gastrosektore tak odvádzajú štátu o 100 až 150 % dane z pridanej hodnoty viac ako ich kolegovia za hranicami, čo podľa iniciatívy znižuje ich konkurencieschopnosť na spoločnom európskom trhu.

„Aj keď obdobie troch zimných mesiacov považujeme za veľmi krátke, dočasné zníženie DPH na gastro považujeme za pozitívne. Aj vzhľadom na vyjadrenia predstaviteľov koalície veríme, že budúci rok dĺžku tohto obdobia prehodnotia a pomôžu tak gastrosektoru postaviť sa na nohy vo vôbec najťažšom období v ére samostatného Slovenska,“ dodal Machalík.

Dohoda so samosprávami

Matovič zároveň oznámil uzavretie dohody so samosprávami na kompenzácii výpadku príjmov v dôsledku zvýšeného daňového bonusu. Pomôcť má dodatočných 100 miliónov eur z dane z príjmov právnických osôb. Ďalších 200 miliónov eur by malo smerovať na pomoc samosprávam s energiami. Priblížil, že v prípade samospráv bude vláda pomáhať dovtedy, kým sa neminie balík 200 miliónov eur určený na pomoc so stropovaním cien.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovič ohlásil pomoc gastru: Dohodli sme sa na znížení DPH. Týka sa to aj vlekov

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti