Čurillovci chcú viac peňazí za to, že na základe rozhodnutia Okresného súdu Bratislava III. si v kolúznej väzbe odsedeli tri týždne. Pre tento moment im ministerstvo spravodlivosti prisľúbilo 52 eur aj napriek tomu, že vyšetrovanie ich údajného zneužívania právomocí verejného činiteľa stále prebieha a teda nie je jasné, či po rozhodnutí budú vinní, alebo nevinní. A o spojencov z radov politikov zjavne nemajú kontroverzní vyšetrovatelia núdzu. V priebehu pár hodín sa ich stihol zastať minister financií Igor Matovič (OĽANO) a bývalý podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Je to zo strany vládnych politikov vhodný signál? Opozícia totižto tvrdí, že práve vyšetrovatelia známi ako čurillovci plnia priania a príkazy vládnych politikov.
Vyšetrovateľov sa mimo politikov zastal aj známy advokát Peter Kubina. Ten sa pozastavuje nad smiešne nízky odškodným, ktoré ministerstvo dvojici vyšetrovateľov NAKA Jánovi Čurillovi a Pavlovi Ďurkovi ponúklo. Čurillovci sa neslávne preslávili nahrávkami, na ktorých sa vulgárne a s agresívnym podtónom rozprávajú o vtedajšej vyšetrovateľke Úradu inšpekčnej služby Diane Santusovej, ktorej chceli podľa nahrávok podpáliť auto, alebo sa jej vyhrážať za to, že kontrolovala ich postup pri jednotlivých citlivých, často politických a mediálne známych kauzách.
Nechutí im ich vlastná medicína?
Počas posledných dvoch rokov sme boli svedkami viacerých káuz nominantov bývalých vlád opozičných lídrov Roberta Fica (Smer-SD) a Petra Pellegriniho (Hlas-SD), ktorí si vo väzbe odsedeli aj niekoľko mesiacov, pri čom boli nakoniec prepustení. V kolúznej väzbe naviac zomrel bývalý policajný prezident Milan Lučanský, pri čom okolnosti smrti dodnes neboli stopercentne preukázané a veľká časť verejnosti verzii o samovražde neverí. Mnohí z týchto ľudí sa dostali do väzby aj vďaka činnosti čurillovcov, ktorých mená sa opakujú vo viacerých citlivých kauzách, mierne povedané častejšie, ako by možno bolo zdravé. Aj to bolo pravdepodobne jedným z dôvodov, prečo ich činnosť začala Santusová vyšetrovať. Nie je naviac jasné, prečo sa ministerstvo zaoberá odškodnením pre čurillovcov expresne rýchlo, zatiaľ čo napríklad policajný exprezident Tibor Gašpar, ktorý dlhé mesiace sedel vo väzbe, až kým nebol náhle prepustený, zjavne už nie je predmetom záujmu rezortu.
Keď si čurillovci väzbu vyskúšali na vlastnej koži, po chuti im naozaj nebola. Aj to je dôvod, prečo momentálne žiadajú odškodné. Podľa štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti Ondreja Dostála (SaS) na neho však zatiaľ nárok nemajú: „Nie je to ani náhrada ušlej mzdy, ani nemajetková ujma, kde bola žiadosť vzhľadom na stav trestného stíhania vyhodnotená ako predčasná,“ komentoval sumu Dostál podľa portálu topky.sk s tým, že postup ministerstva, ktoré zatiaľ poskytlo vyšetrovateľom len 52 eur, je podľa neho správny.
Kubinovi však Dostálove odpovede nestačia a plánuje podať žalobu, aby čurillovcom zabezpečil oveľa vyššie odškodné. „V najbližších dňoch preto podáme na príslušnom súde žalobu, ktorou uplatníme nárok, ktorý ministerstvo bezdôvodne odmietlo priznať,“ sľubuje Kubina.
Matovič považuje nízku sumu pre čurillovcov za hanbu
Na internete si pred ľuďmi za viac peňazí pre čurillovcov zaloboval aj Matovič. „Ministerstvo spravodlivosti ponúklo vyšetrovateľom NAKA Jánovi Čurillovi a Pavlovi Ďurkovi za tri týždne nezákonnej väzby odškodnenie 52 eur. Hanba,“ píše Matovič na svojej sociálnej sieti. Na základe dostupných informácií je však tvrdenia o „nezákonnej väzbe“ taktiež nie len predčasné, ale z pozície vládnuceho politika aj predčasné, keďže súdna moc ešte o ich prípade nerozhodla a teda zatiaľ nikto nemôže naisto skonštatovať, či mala väzba opodstatnenie, alebo nie.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Matovič lobuje za čurillovcov! Tým nechutí ich „vlastná medicína“ a za väzbu chcú viac peňazí