Kritická epidemiologická situácia na Slovensku, zavedenie o COVID-19 certifikátov, sprísnenia na hraniciach či európska obrana boli predmetom videosummitu lídrov členských štátov Európskej únie (EÚ), ktorý sa konal 25. a 26. februára a Slovenskú republiku na ňom zastupoval premiér Igor Matovič (OĽANO). Informoval o tom tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
Slovenský premiér na summite požiadal ostatné členské štáty o pomoc v podobe zapožičania dávok vakcín alebo vyslania zdravotníckych pracovníkov. Zároveň poďakoval tým krajinám, ktoré už solidaritu Slovenskej republike preukázali.
Nádejou je práve vakcinácia
„Vážna situácia na Slovensku je výsledkom šírenia infekčnejšej britskej mutácie, proti ktorej ani tvrdý lockdown nie je dostatočne efektívny. Nádejou je práve vakcinácia. Musíme preto zefektívniť proces autorizácie nových vakcín prostredníctvom EMA, ako aj urýchliť výrobu a distribúciu bezpečných a účinných vakcín,“ konštatoval Matovič. Víta tiež iniciatívu Európskej komisie na zvýšenie národných kapacít sekvenovania, čo umožní nové mutácie nielen včas identifikovať, ale pomôže aj pri prispôsobení vakcín týmto mutáciám.
COVID-19 certifikáty nie sú vraj nástroj na diskrimináciu
Slovensku sa v spolupráci s inými členskými štátmi podarilo dosiahnuť záväzok lídrov o pokračovaní práce na nájdení spoločného európskeho prístupu pri zavádzaní európskych COVID-19 certifikátov. „Tieto certifikáty nemajú slúžiť len pre zaočkovaných. Majú rovnako obsahovať informáciu o prekonaní ochorenia COVID-19 a vykonaných testoch. Nejde preto o nástroj slúžiaci na diskrimináciu, ale o nástroj na odstránenie byrokracie pri preukazovaní plnenia rozličných opatrení,“ priblížil predseda vlády SR.
Hovorilo sa aj o sprísnení hraničných režimov
Predmetom diskusie lídrov boli aj nedávne sprísnenia opatrení niektorých členských štátov na svojich hraniciach. Aj po tlaku Slovenska lídri v spoločnom vyhlásení vyslali jasné posolstvo, že pri zavádzaní opatrení sa musí brať ohľad jednak na princípy proporcionality a nediskriminácie, ale tiež na zabezpečenie plynulého toku tovarov a fungovania jednotného trhu EÚ.
Prioritou je NATO
V otázke bezpečnosti a obrany Slovensko považuje NATO za základný pilier európskej bezpečnosti bez akejkoľvek alternatívy. Strategická autonómia má svoje výhody. „Pri bezpečnosti a obrane by však cieľom malo byť čeliť komplexným hrozbám spolu s partnermi a spojencami, a to prioritne v rámci NATO. EÚ preto potrebuje ambicióznejší a strategickejší prístup k uzatváraniu partnerstiev,“ informoval o záveroch ÚV SR.
V súvislosti s Južným susedstvom sa lídri zhodli na potrebe posilnenia partnerstva EÚ s týmto regiónom, čo má napomôcť lepšiemu zvládaniu spoločných výziev. Okrem bezpečnostnej stabilizácie regiónu by sa EÚ mala zapojiť aj do jeho hospodárskej obnovy, zlepšenia vzdelávania a tvorby pracovných miest.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Matovič lídrom štátov EU: Požičajte vakcíny, alebo k nám vyšlite svojich zdravotníkov!