Najlepšou možnou koalíciou, ktorú by vedelo nové zloženie parlamentu vytvoriť, je koalícia Smer, Hlas, KDH. Myslí si to politológ Miroslav Řádek, pôsobiaci na Univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Upozorňuje, že o osude jednotlivých strán rozhodol najvyšší počet voličov za posledných 20 rokov. Ak teda niekto kritizuje výsledky volieb a snaží sa naznačiť, že boli nedemokratické, je to v tomto momente absolútne scestné vyjadrenie.
Spôsobil vysokú účasť strach?
Na druhej strane politológ pripomína, že vysoká účasť pravdepodobne nebola spôsobená väčšou uvedomelosťou občanov, ale strachom, ktorý do spoločnosti priniesla kombiácia covidu, vojny na Ukrajine, rastu cien, migračnej krízy a umného využitia týchto tém politikmi vo svoj prospech.
„Obávam sa, že sme to dosiahli niečím trošku iným, ako uvedomelosťou, ale strachom,“ tvrdí Řádek pre eReport. Zároveň dodáva, že spoločnosť musí do budúcna byť pokojnejšia: „Nenávisť a vzájomné hejterstvo, to je situácia, ktorá neprispieva k upokojeniu povolebnej atmosféry.“
OĽANO ako symbol hejterstva?
Dlhodobým fenoménom v oblasti hejterskej politiky je predseda hnutia OĽANO a expremiér Igor Matovič. Ten od svojho príchodu priniesol do politiky menej formálny štýl obliekania, sypanie striekačiek, nadmerné používanie vizuálnych pomôcok, či vo finále agresivitu, urážanie oponentov a médií, či spoliehanie sa na hlasy z rómskych osád.
Zdroj: yt/eReport
„Matoviča do parlamentu potiahli rómske osady. Sú mediá, ktoré sa nás snažia presvedčiť o opaku, ale osadníci sa priznávajú, že nevedia ani čítať, ani písať a že ani nevedia, koho volili, ale čakajú na tých 500 eur, ktoré im boli sľúbené za voľby,“ pokračuje Řádek. „Neviem si predstaviť, že by bez slovenských Rómov bol Igor Matovič stále v parlamente,“ dodáva.
Neschopná pravica
Ďalším fenoménom politickej scény je pravica, ktorá momentálne v podstate nemá svojich jasných reprezentantov. Progresívne Slovensko je v zahraničnom slovníku v podstate neomarxistické, alebo ak chceme sociálno-liberálne. V strane sú prítomné pravicové myšlienky, ale vôbec nie také, ktoré by vedeli osloviť strednú vrstvu podnikateľov či živnostníkov. SaS je podobne ako OĽANO stranou bez riadneho fungovania štruktúr. OĽANO pre istotu nemá dokonca ani žiadny náznak ideologickej orientácie. Kresťanskí demokrati síce sú pravicou, ale pravicový prvok nie je ich základom.
Mohlo by vás zaujímať:
„Pravica sa dlhodobo nevie integrovať a Fico má súperov bez jasnej ideologickej vízie,“ komentuje Řádek. Ten pravici vyčíta napríklad to, že sa v minulosti dostala až do akéhosi stavu intelektuálnej arogancie. „Slovenská pravica sa nikdy nenaučila počúvať vidieckeho voliča a nikdy mu ani nič nebola schopná trpezlivo vysvetľovať,“ podotýka.
„Pakovia“ Sulík a Matovič
Ak má byť naviac hlavnou reprezentáciou pravice na Slovensku Matovič a Sulík, tak to odborník s pravicou nevidí ružovo ani do budúcnosti. „Matovič a Sulík sú pakovia, lebo preto, ako sa správali uplynulých 14 rokov, je slovenský politický život v takej situácií ako vidíme,“ dodal Řádek.
V relácii „Bez cenzúry“ s Fedorom Flašíkom sa taktiež dozviete:
Čo si myslí o výsledkoch parlamentných volieb?
Prečo Smer nakoniec dokázal osloviť voličov Republiky?
Prečo slovenskú demokraciu nazýva agrárnou?
Naozaj klesá vplyv médií a stúpa vplyv sociálnych sietí?
Čo si myslí o víťazovi volieb Smere-SD?
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Politológ Řádek pre eReport: Matovič by bez rómskych osád nebol v parlamente!