eReport.sk
Matematik Richard Kollár. Foto: YouTube

Matematik nemá dobré správy: Omikron začne klesať tieto dni. Ale nemusí sa nám to podariť!


Omikron je tu v plnej sile a neostáva nám nič iné, len čakať kedy to celé skončí. Matematik Richard Kollár sleduje trendy v okolitých krajinách a predpokladá kedy dosiahneme vrchol tejto vlny. Tak skoro to veru nebude.

Kollár tvrdí, že z počtu nových prípadov v okolitých krajinách už možno vidieť náznak spomaľovania nárastu počtu nových reportovaných prípadov. Znamenalo by to okrem iného predpokladané dosiahnutie vrcholu incidencie v omikron vlne vo väčšine krajín regiónu behom dvoch týždňoch a vzápätí aj u nás. Znie to síce dobre, no matematik upozorňuje, že kapacita testovania je po celom svete nedostatočná. Nedokáže sa škálovať s rastúcim počtom infekcií a preto aj pokles tempa rastu incidencie je takmer s istotou vo veľkej miere spôsobený aj limitovanými testovacími kapacitami.

Vyššej dávke optimizmu by podľa neho pomohlo, keby sme videli dosiahnutie vrcholu vlny aspoň v niektorej krajine okolo nás. „Lenže stále v našom regióne nevidíme žiadnu relevantnú krajinu za vrcholom omikron vlny. Po veľmi netypicky sa správajúcej Čiernej Hore už možno teraz na vrchol siaha Chorvátsko. Možno, ak sa trend potvrdí, nie je to jasné,“ tvrdí Kollár a dodáva, že momentálne je asi dosť optimistickým scenárom jeho očakávanie vrcholu omikron vlny medzi 10. a 20. februárom. Skôr si myslí, že okolo 10.2. sa dostanú na vrchol prvé krajiny nášho regiónu a snáď to do 20.2. stihneme aj my.

„Ale nemusí sa nám to podariť. Najmä ak do hry ešte vstúpi mierne rýchlejšie sa šíriaci subvariant BA.2, môže sa to ešte mierne predĺžiť. Následne nám bude chvíľu trvať, kým sa o vrchole presvedčíme a kým sa objaví v nemocniciach. Hovoríme teda už dnes asi skôr až o začiatku marca. V každom prípade nás čakajú ešte týždne pomerne rýchleho zvyšovania počtu novoinfikovaných,“ skonštatoval.

– Foto: FB/richardkollar

Momentálne vykazujeme cca. 0,25% celej populácie s pozitívnym testom denne. To je pod 2% týždenne. V skutočnosti to môže byť ľahko pri slabšej dostupnosti testovania a väčších oneskoreniach v ňom dnes už aj dvojnásobok, t.j. 3,5% týždenne. Do vrcholu o dva-tri týždne to môže narásť ešte na dvoj- až trojnásobok tejto hodnoty. Za pár nasledujúcich týždňov sa tak podľa jeho výpočtov infikuje odhadom pätina až štvrtina celej našej populácie. „Bude to istotne celkom kuca-paca, zatiaľ vidíme len slabší náznak, počet aktuálne chorých, či doma na OČR sa ešte pravdepodobne výrazne zvýši, odhadom na troj- až štvornásobok. Dobrou správou je to, že hospitalizácie na tom nie sú extrémne zle, ako v minulých vlnách,“ upokojuje odborník na čísla.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matematik nemá dobré správy: Omikron začne klesať tieto dni. Ale nemusí sa nám to podariť!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre