eReport.sk
Matematik Richard Kollár Foto: tasr

Matematik Kollár: Situácia sa zlepšuje, je čas zrušiť povinnosť nosiť rúška v interiéroch či v školách

Na tento moment sme vraj čakali dlho. Podľa matematika Richarda Kollára, ktorý sa venuje aj covidovým dátam, sa epidemická situácia na Slovensku v týchto dňoch rapídne zlepšuje. Môžeme vidieť pokles vlny nového subvariantu aj toho starého a žiadna ďalšia nová vlna nerastie.

V tomto bode klesáme aj napriek miernym opatreniam. Podľa matematika nás však predošlé vlny naučili, že je vhodné sa teraz zbaviť opatrení kompletne. „Totiž, respirátory dnes skutočne chránia pred infekciou ohrozené skupiny. Znižovaním počtu infikovaných dnes len odsúvame problém do ďalšej vlny. Opatreniami dnes totiž efektívne zvyšujeme vrcholovú záťaž v ďalšej vlne. Iste, tá môže byť malá a záťaž navyše nebude problém. To však dnes nevieme a v čase špičky nám môže pomôcť čokolvek,“ upozorňuje odborník.

– Foto: fb/richardkollar

„A preto je čas zrušiť povinnosť nosiť rúška v interiéroch či v školách na chodbách, a nechať túto povinnosť výlučne v zdravotníckych zariadeniach, prípadne v zariadeniach sociálnych služieb,“ myslí si matematik. Naďalej však každému odporúča zvažovať osobné riziko. „Ak ste v ohrozenej skupine, nechoďte do baru, nechoďte na oslavu, je to rizikové prostredie. A do obchodu si dobre nasaďte respirátor, pomôže vám chrániť sa, je to účinná osobná ochranná pomôcka,“ dodáva.

– Foto: fb/RichardKollar

Zároveň Kollár upozorňuje, že spoločnosť momentálne pandémiou ohrozená nie je. Dôležité je sledovať ostatné krajiny, či sa niekde nezačína nová vlna. „Keď sa objaví, je potrebné znovu zvažovať opatrenia, či sú potrebné a kedy ich spustiť. Bude potrebné sa pre mnohých preočkovať,“ upozorňuje.

Čítajte viac:

  1. Peter Sabaka


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matematik Kollár: Situácia sa zlepšuje, je čas zrušiť povinnosť nosiť rúška v interiéroch či v školách

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti