eReport.sk
Peter Sabaka
Peter Sabaka. Zdroj: reprofoto rtvs

Primár varuje: Ako vyzerá situácia na JIS infektologickej kliniky tieto dni?

Pandémia je na ústupe a témou číslo jedna sa stala vojna na Ukrajine. Môžeme ale na covid definitívne zabudnúť? Primár Peter Sabaka opisuje, ako vyzerá situácia na JIS infektologickej kliniky tieto dni.

„Je situácia pri dominancii variantu omikron úplne odlišná než pri dominancii delta? Ani veľmi nie. Na JIS sú dnes výhradne neočkovaní pacienti s ťažkou pľúcnou formou COVID 19, ktorí potrebujú buď vysokoprietokový kyslík, alebo umelú pľúcnu ventiláciu,“ tvrdí Sabaka.

Dodáva, že ak by sa takto šíril variant delta, takýchto pacientov by bolo ďaleko viac. Upozorňuje, že onaozaj napáda pľúca menej, to ale neznamená, že nezaočkovaného pacienta nemôže dostať na pľúcnu ventiláciu. „Môže, len s nižšou pravdepodobnosťou. Podľa dát z Hong Kongu chránia 3 dávky vakcíny pred ťažkým priebehom pri infekcii subvariantom BA.2 na 98%,“ povedal.

Ak by sme mali preočkovanosť ako v Dánsku, na JIS by sa vraj dnes starali o našich tradičných pacientov, napríklad so zápalom mozgových blán alebo HIV a sestričky by si mohli vydýchnuť, nakoľko záťaže by bolo menej.

„Žiaľ aj kvôli dezinformáciám, hybridnej vojne a cynizmu niektorých politikov, tomu tak nie je. Preto stále zbytočne umierajú denne desiatky ľudí na komplikácie COVID-19, stále nemôžeme hovoriť o predpandemickej úrovni dostupnosti nekovidovej zdravotnej starostlivosti a budeme zrejme musieť čeliť ešte väčšiemu nedostatku sestier. Kiež by sa dezinformácie a hybridné hrozby aj počas pandémie brali tak vážne ako je tomu teraz,“ povzdychol si lekár.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Primár varuje: Ako vyzerá situácia na JIS infektologickej kliniky tieto dni?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti