eReport.sk
Foto: shutterstock

Máte oslabenú imunitu? Čo by ste mali robiť, aby ste ju posilnili

Zima pre telo predstavuje zvýšenú záťaž. Preto je potrebné posilňovať prirodzenú imunitu. Dostatok vitamínov, spánku, hygiena, pravidelný pohyb a psychická pohoda, toto všetko prospieva vášmu telu a zvyšuje jeho odolnosť voči chorobám. Pripomenula to na sociálnej sieti Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie (SSAKI).

Dôležité je telo zásobiť dostatkom antioxydantov, vitamínmi A, C, E a zinkom z ovocia, zeleniny, orechov, rýb, semienok a klíčkov. “Nedostatok spánku a oddychu znižuje obranyschopnosť a poškodzuje imunitný systém človeka,” zdôraznila SSAKI. Dodala, že počas rizikového obdobia pre vírusy a baktérie je potrebné nezabúdať na pravidelnú hygienu rúk a vetranie priestorov.

“Nevynechajte cvičenie, beh či iné pohybové aktivity. Pomôžu aj prechádzky na čerstvom vzduchu,” spresnila SSAKI. Dôležitá pre imunitu je aj duševná pohoda a minimalizovanie stresu.

Jedzte to, čo vás zahreje

Začnite deň teplými raňajkami. Vaše telo potrebuje hlavne teplo. Preto namiesto jogurtu z chladničky by ste mali konzumovať čo najviac zahrievajúcich potravín, ktoré organizmus posilnia. Napríklad ovsenou kašou s medom a orechmi, prípadne polievkou, ktorá vám zostala od večere. Ohrejte si kvalitný párok alebo si usmažte volské oko. K tomu prispievajú aj koreniny, ako  napríklad zázvor, klinčeky, kmín, koriander, kardamóm, bazalka, škorica, čierne korenie, rozmarín, oregano, paprika alebo muškátový oriešok.

Natiahnite si teplé ponožky

Veľmi jednoduchý spôsob, ako v zime predchádzať chorobám, je nosiť teplé ponožky. V okrajových častiach tela je krvný obeh výrazne spomalený a veľmi často tak dochádza k rýchlemu ochladnutiu, čo má za následok vznik ochorení. Skvelým preventívnym prostriedkom je aj smiech, pri ktorom sa vyplavujú endorfíny – „hormóny šťastia”, ktoré priaznivo pôsobia nielen na duševnú pohodu, ale aj fyzickú kondíciu. Nehovoriac o tom, že nejednu virózu chytíme často práve kvôli oslabenej psychike.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.