eReport.sk
Na lustračnej snímke hroby civilsitov v meste Buča v Kyjevskej oblasti vo štvrtok 14. apríla 2022.
Na lustračnej snímke hroby civilsitov v meste Buča v Kyjevskej oblasti vo štvrtok 14. apríla 2022. Foto: tasr/ap

Mariupolská mestská rada šokuje: Ruskí vojaci začínajú vykopávať telá obetí!

Ruská armáda tvrdí, že sa jej podarilo získať úplnú kontrolu nad oceliarňou v juhoukrajinskom meste Mariupol, ktorú ovládali ukrajinské ozbrojené sily. Podľa ukrajinských úradov začali ruskí vojaci v Mariupole vykopávať telá obetí v snahe zakryť svoje vojnové zločiny.

TASR tieto správy prevzala z agentúry DPA a televízie Sky News. Vzhľadom na situáciu v obliehanom Mariupole, o ktorý sa už celé týždne zvádzajú ťažké boje, ich nebolo možno nezávisle overiť.

„Útoky ruských ozbrojených síl a jednotiek Doneckej ľudovej republiky v meste Mariupol úplne oslobodili Ijličovu oceliareň od ukrajinských nacionalistov,“ vyhlásil hovorca  ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Boje v Mariupole sa sústreďujú na okolie oceliarní

Ukrajinská strana toto tvrdenie zatiaľ nepotvrdila. Veliteľ  36. námornej brigády ukrajinských ozbrojených síl Serhij Volyna, ktorá v meste kladie vytrvalý odpor voči ruskej presile, pripustil, že situácia obrancov je „kritická“. Podľa neho by obkľúčeným ukrajinským vojakom pomohla len rýchla vojenská operácia, ktorá by prelomila ruskú blokádu alebo prípadné politické riešenie situácie v Mariupole.

Intenzívne boje v Mariupole sa sústreďujú na okolie metalurgického kombinátu Azovstaľ, v blízkosti ktorého sa nachádza aj Ijličova oceliareň.

Ukrajinské jednotky v Mariupole už v pondelok uviedli, že sa pripravujú pravdepodobne na svoju „poslednú bitku“, pretože sú v obkľúčení a dochádza im munícia. Intenzívne boje v Mariupole sa sústreďujú na okolie metalurgického kombinátu Azovstaľ, v blízkosti ktorého sa nachádza aj Ijličova oceliareň. Rusom tam stále vzdorujú zvyšky 36. brigády námornej pechoty a jednotky špeciálneho určenia Azov.

Rusi vraj dopravili do Mariupola 13 mobilných krematórií

Mariupolská mestská rada v piatok oznámila, že ruskí vojaci začínajú vykopávať telá obetí, ktoré v predchádzajúcich týždňoch zakopali na priestranstvách v blízkosti obytných blokov. Nie je pritom jasné, prečo sa telá exhumujú, ani čo sa s nimi stane ďalej.

Rusko vraj chce zlikvidovať dôkazy o vojnových zločinoch. „Ale to sa im nepodarí. O početných zločinoch ruskej armády v Mariupole už vie celý svet,“ uvádza sa vo vyhlásení mariupolskej mestskej rady.

Podľa ukrajinských úradov ruská armáda do mesta dopravila 13 mobilných krematórií. Existujú preto obavy, že Rusko chce týmto spôsobom zlikvidovať dôkazy o vojnových zločinoch, ktoré údajne jeho vojaci spáchali v Mariupole.

„Ale to sa im nepodarí. O početných zločinoch ruskej armády v Mariupole už vie celý svet,“ uvádza sa vo vyhlásení mariupolskej mestskej rady. Ruskí vojaci okrem toho podľa nej bránia Mariupolčanom, aby v okolí svojich domov pochovávali civilistov, ktorých zabili ruské sily.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Martin Klus (SaS)
  2. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).
  3. Volodymyr Zelenskyj

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mariupolská mestská rada šokuje: Ruskí vojaci začínajú vykopávať telá obetí!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti