eReport.sk
marinová európa potrebuje ameriku
Fínska premiérka Sanna Marinová Foto: tasr/ap

Marinová: Ukrajine musíme dať všetko, čo chce! Európa potrebuje Ameriku!

Fínska premiérka Sanna Marinová v piatok zhodnotila spôsobilosti Európy v súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine, pričom otvorene uviedla, že „nie sme dosť silní“, aby sme sami čelili Rusku. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Biden je pripravený rokovať s Putinom
  2. Európa čelí najvážnejšej výzve! Minister Káčer vyslal varovanie
  3. Jasný od
  4. Len viac zbraní zabezpečí mier!

Marinová povedala, že ruská invázia a okupácia Ukrajiny odhalila slabé stránky Európy a strategické chyby pri rokovaní s Ruskom. „Musím k vám byť veľmi úprimná, brutálne úprimná, Európa momentálne nie je dostatočne silná. Bez Spojených štátov by sme boli v problémoch,“ uviedla Marinová na pôde Lowyho inštitútu, think-tanku v austrálskom Sydney.

Všetko Ukrajine

Fínska premiérka zdôraznila, že Ukrajine treba dať „čokoľvek“ na to, aby vyhrala vojnu. Dodala, že USA zohrávajú kľúčovú úlohu pri podpore Kyjeva s dodávkami zbraní a finančnou i humanitárnou pomocou potrebnou na spomalenie postupu Ruska.

Musíme sa uistiť, že budujeme aj tieto spôsobilosti, pokiaľ ide o európsku obranu a európsky obranný priemysel. Musíme zabezpečiť, aby sme si dokázali poradiť v rôznych situáciách.“

Sanna Marinová, premiérka Fínska

Fínska líderka zároveň kritizovala politiku EÚ, ktorá vyzdvihovala dôležitosť spolupráce s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, a myslí si, že Únia mala načúvať členským štátom, ktoré boli v minulosti súčasťou Sovietskeho zväzu.

Rozdelená Európa

Krajiny ako Estónsko či Poľsko, ktoré do EÚ vstúpili v roku 2004, opakovane vyzývali kolegov z eurobloku na zaujatie tvrdšieho postoja voči Putinovi. Francúzski, nemeckí, talianski a grécki predstavitelia však uprednostňovali užšie ekonomické vzťahy s Moskvou.

Potreba

„Mali sme počúvať našich poľských a pobaltských priateľov oveľa skôr. Európa dlho budovala stratégiu voči Rusku, prehlbovala s ním naše ekonomické väzby, nakupovala od neho energie… mysleli sme si, že to zabráni vojne,“ uviedla 37-ročná fínska premiérka. Dodala, že tento prístup „sa ukázal ako úplne nesprávny.“

„Nezaujímajú ich ekonomické väzby, nezaujímajú ich sankcie. O nič z toho sa nezaujímajú,“ uzavrela Marinová.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Marinová: Ukrajine musíme dať všetko, čo chce! Európa potrebuje Ameriku!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti