eReport.sk
Na ilustračnej snínke dobová tlač na prelome rokov 1989 a 1990.
Na ilustračnej snínke dobová tlač na prelome rokov 1989 a 1990. Foto: tasr

Máme na Slovensku slobodu tlače? Taraba tvrdí, že nie, Remišová a Kolíková si myslia opak

O novinárov si dnes takpovediac utiera ústa, kto si len pomyslí. Či oprávnene o tom sa dá veľa diskutovať. Nech je to tak či onak, dnes je svetový Deň slobody tlače.

Slovo sloboda evokuje u mnohých voľnosť a robenie si prakticky všetkého, čo len chce. To, ale nie je sloboda, to je anarchia. Sloboda tlače znamená to, že si novinári môžu písať, rovnako ako ľudia hovoriť, čo chcú. Prirodzene, v rámci slušnosti, bez invektív a urážok. Má ale dnes novinár slobodu slova? Kým časť verejnosti je presvedčená, že žurnalisti nečelia žiadnej cenzúre, významná časť občanov si zase myslí pravý opak. Ku Dňu slobody tlače sa v utorkových statusoch vyjadrili aj niektorí naši politici. Prirodzene, v názoroch sa rozchádzali podľa toho, či boli z koalície, alebo z opozície.

Je potrebné aby novinár zvažoval, čo publikuje

Predseda mimoparlamentnej strany Život Národná strana a nezaradený poslanec parlamentu Tomáš Taraba v tom má jasno. „Na Slovensku je dnes najnižšia úroveň slobody tlače od roku 1989 a ešte nikdy sa najväčšie médiá nestali v takej miere slúžkou vlády ako je to v týchto mesiacoch na Slovensku,“ píše Taraba a dodáva, že vláda si skorumpovala tieto médiá desiatkami miliónov eur cez nezmyselné reklamné očkovacie kampane, a chce im pomôcť získať späť klesajúci koláč podielu na trhu tým, že vypína všetky médiá, ktoré jej nejdú po ruke. Prvý krok normálnej vlády bude musieť byť podľa neho absolútna ochrana slobody slova, zrušenie všetkých zákonov šitých na mieru veľkým médiám.

Zdroj: fb / Tomáš Taraba

Dnešný deň patrí podľa šéfky koaličnej strany Za ľudí, podpredsedníčky vlády a ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej všetkým odvážnym a poctivým novinárom, ktorí odkrývajú pravdu, prinášajú užitočné informácie, nastoľujú otázky, ktoré nás posúvajú k dobru a neraz pri svojej misii tiež nasadzujú svoje zdravie a životy.

„Tento deň patrí pamiatke Jána Kuciaka, ktorý za to, že ukázal v plnej nahote mafiánske praktiky politikov a oligarchov, zaplatil najvyššiu daň. Sloboda tlače, je jedným zo základných pilierov slobodnej spoločnosti. Musíme byť však v strehu, lebo dnes sa za slobodu slova veľakrát skrýva účelová manipulácia, klamstvo, propaganda, nenávisť. Preto boj o slobodu slova a tlače nemôžeme nikdy vzdať, ale musíme chrániť jej podstatu. A tým sú pravda a fakty,“ uviedla v statuse Remišová.

Zdroj: fb / Veronika Remišová

Na svetový Deň slobody tlače si spomenula i ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Podľa nej bez slobodnej práce novinárov a novinárok nemôže fungovať demokratická spoločnosť ani právny štát. „Osobitne si vážim náročnú, dôslednú a precíznu prácu s informáciami, ktorá je pre kvalitnú novinárčinu nevyhnutnosťou. Zvlášť dnes, keď miera rôznych hoaxov, podvodov, prekračuje únosné hranice,“ konštatuje hneď v úvode Kolíková, ktorá je rada, že kvalitná žurnalistika má u nás pevné miesto, a že stále máme dostatok novinárov, novinárok, ktorí nerezignovali, nenechajú sa prekričať dezinfoscénou a naďalej prinášajú kvalitný obsah s overenými informáciami.

Zdroj: fb / Mária Kolíková

Related Posts

  1. Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
  2. Peter Pellegrini počas tlačovky o klamstvách premiéra Eduarda Hegera.
  3. Premiér Eduard Heger (OĽANO).
  4. The Moscow Times Derk Sauer s moskovskými novinami, ktoré založil

„Na príkladoch ľudí, ktorí sa stali obeťami hoaxov vysvetľujú ostatným, aké potrebné je zvažovať, čo publikujete alebo pošlete ďalej. Teším sa, že už aj na Slovensku vznikajú takéto spoločenstvá „elfov“, ktorých zmyslom práce je zabezpečiť, aby sa diskusie na sociálnych sieťach nestávali bojiskom a priestorom pre nenávisť,“ pridáva na záver statusu ministerka spravodlivosti.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Máme na Slovensku slobodu tlače? Taraba tvrdí, že nie, Remišová a Kolíková si myslia opak

Odoberať
Upozorniť na
guest
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti