eReport.sk
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) si podáva ruku s čínskym premiérom Li Čchiangom pred ich stretnutím v Pekingu 6. apríla 2023. Macron vo štvrtok uviedol, že chce počas stretnutia s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom vybudovať s Pekingom "spoločnú cestu" k mieru na Ukrajine.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) si podáva ruku s čínskym premiérom Li Čchiangom pred ich stretnutím v Pekingu 6. apríla 2023. Macron vo štvrtok uviedol, že chce počas stretnutia s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom vybudovať s Pekingom "spoločnú cestu" k mieru na Ukrajine. Foto: TASR/AP

Macron má s Pekingom veľké plány. Čína je cestou k mieru na Ukrajine


Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok uviedol, že chce počas stretnutia s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom vybudovať s Pekingom „spoločnú cestu“ k mieru na Ukrajine. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Počas stretnutia s čínskym premiérom Li Čchiangom Macron uviedol, že chce hovoriť o Ukrajine a tiež o všetkých veľkých konfliktoch a zložitých situáciách vo svete. „Schopnosť zdieľať spoločné analýzy a budovať spoločnú cestu je zásadná,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Káčer po rokovaní so spojencami
  2. Francúzsky prezident Emmanuel Macron
  3. Čína podporuje ekonomiku Ruska v čase, keď ho Západ trestá sankciami za útočnú vojnu na Ukrajine. to Vyhlásil to v stredu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg.
  4. Predseda Snemovne reprezentantov Kongresu USA Kevin McCarthy (vpravo) si podáva ruku s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen počas spoločného tlačového vyhlásenia po ich stretnutí v Prezidentskej knižnici Ronalda Reagana v kalifornskom Simi Valley 5. apríla 2023.
  5. Bývalý americký prezident Bill Clinton uviedol, že cíti podiel na osude Ukrajiny, ktorá už vyše roka čelí ruskej agresii.

Pozitívny signál

Podľa Li Čchianga je pravdepodobné, že medzi Macronom a Si Ťin-pchingom nastane „širší konsenzus“. Neuviedol však, či by bol Peking ochotný prihovoriť sa v Moskve za mier. Stretnutie prezidentov ale podľa Li Čchianga „vyšle pozitívne signály o spoločnom úsilí Číny, Francúzska a Európy pri udržiavaní svetového mieru a stability“.

Macrona na návšteva Číny sprevádza predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Ich spoločná cesta má preukázať jednotu Európy v konaní pri záležitostiach súvisiacich s Čínou.

Peking odmieta kritizovať Kremeľ

Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin deklarovali „neobmedzené priateľstvo“ medzi svojimi krajinami pred inváziou Ruska na Ukrajinu. Peking odmieta kritizovať Kremeľ, snaží sa pôsobiť neutrálne a vyzýva na prímerie a mierové rokovania.

Čínska vláda totiž vníma Rusko ako zdroj ropy a zemného plynu pre energetické potreby svojej ekonomiky. Považuje ho tiež za partnera voči prevahe Spojených štátov v zahraničných záležitostiach.

Macron v stredu uviedol, že chce „zapojiť Čínu do spoločnej zodpovednosti za mier“ na Ukrajine. Zároveň vyjadril nádej, že Čína bude spolupracovať na iniciatívach, ktoré pre ukrajinský ľud prospešné.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Macron má s Pekingom veľké plány. Čína je cestou k mieru na Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre