eReport.sk
obilie z Ukrajiny
Lotyšsko chce zastaviť dovoz ruského aj bieloruského obilia. Ilustračné foto. Zdroj: tasr/ap

Lotyšsko chce oslabiť Rusko – zastavuje dovoz ruského, ale aj bieloruského obilia a ďalších produktov

To, čo sa nedarí celej „veľkej“ Európskej únii chce dokázať malé Lotyšsko. Tamojší politici sa totiž rozhodli, že Rusko položia na lopatky a zabránia mu financovať vojnu na Ukrajine tým, že zakáže dovoz obilia a iných poľnohospodárskych výrobkov a krmív z Ruska. A aby ich „dielo skazy“ bolo dokonalé, zahrnuli do toho aj Bielorusko.

Ako na to doplatí samotné Lotyšsko?

Lotyšsko po štvrtkovom hlasovaní v parlamente zakáže dovoz obilia a iných poľnohospodárskych výrobkov a krmív z Ruska a Bieloruska. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry DPA. Zákaz importu tiež znamená, že tovar z týchto dvoch susedných krajín Lotyšska sa už nebude môcť dovážať ani z tretích krajín. Cez Lotyšsko však môže naďalej prechádzať v tranzite. Cieľom novely zákona je zabrániť tomu, aby Rusko a Bielorusko a ich spoločnosti získavali dodatočné príjmy z vývozu svojich výrobkov do Lotyšska, ktoré by sa podľa parlamentu mohli použiť na financovanie vojny na Ukrajine.

Tento krok je ďalším prvkom spoločnej sankčnej politiky EÚ prijatej v reakcii na ruskú agresiu voči Ukrajine.

Vyhlásenie lotyšského parlamentu

„Štyri hlavné skupiny výrobkov – krmivo pre zvieratá, obilie, hrach a repkový olej predstavovali 90 percent poľnohospodárskych produktov dovážaných do Lotyšska z Ruska,“ uvádza sa v parlamentnom vyhlásení. Nariadenie sa bude spočiatku uplatňovať do 1. júla 2025. Najprv ho však musí schváliť prezident Edgars Rinkevičs. Po nadobudnutí účinnosti zákazu musí vláda do dvoch týždňov predložiť zoznam poľnohospodárskych výrobkov a krmív, ktoré sa už nesmú dovážať do Lotyšska z Ruska a Bieloruska.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruská vojna a genocída na Ukrajine
  2. Stret armád
  3. Ruský prezident Vladimir Putin.

Vláda podľa oznámenia parlamentu musí do 1. marca predložiť tiež správu o vplyve zákazu dovozu na lotyšskú ekonomiku. Podľa údajov ministerstva poľnohospodárstva dovoz poľnohospodárskych výrobkov z Ruska do Lotyšska za prvých desať mesiacov minulého roka predstavoval 280 miliónov eur. Tento krok „je ďalším prvkom spoločnej sankčnej politiky EÚ prijatej v reakcii na ruskú agresiu voči Ukrajine“, uvádza sa vo vyhlásení lotyšského parlamentu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lotyšsko chce oslabiť Rusko – zastavuje dovoz ruského, ale aj bieloruského obilia a ďalších produktov

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre