eReport.sk
flyhightrnava.com

Lietanie bez krídel

Vzdušná akrobacia predstavuje spojenie športu a umenia, ktoré pomáha spevniť telo a zlepšiť jeho držanie, vybudovať si správne pohybové vzorce, zvýšiť silu a v neposlednom rade vyčistiť si myseľ. Sila, tanec, kondícia, flexibilita, elegancia, ale predovšetkým vášeň. Láka Vás vyskúšať si umenie z cirkusových manéží? 

Aerial silk – čo to je a ako vznikol?

Vzdušná akrobacia na silku (niekoľko metrov dlhom páse pevnej a pružnej látky) je najnovší druh vzdušnej akrobacie. Vznikla vo Francúzsku v roku 1995. Prišiel s ňou výskumník nových akrobatických umení André Simard, ktorý pracoval pre Cirque du Soleil. V minulosti bola táto disciplína dostupná len bývalým gymnastom, profesionálnym umelcom a akrobatom. Postupne sa rozšírila a je čoraz populárnejšia po celom svete. Silk má v slovenčine viacero názvov – šál, plachta, hodváb. Je to látka z odolného materiálu visiaca zo stropu v dvoch častiach.  Pomocou šplhania, uzlov a rolovacích prvkov vzniká okúzľujúca vzdušná akrobacia.

Môžeme tento ladný šport skúsiť aj u nás?

Možností je už aj v Trnave viacero, pre dospelých aj pre deti. Stačí zavítať do jedného z centier vzdušnej akrobacie a vybrať si to, čo vám najviac vyhovuje. Napríklad v štúdiu vzdušnej akrobacie FlyHigh sa venujú predovšetkým akrobacii na závesných stuhách, tzv. Aerial Silkoch. Tiež ponúkajú tréningy na Hammockoch, ktoré sa líšia tým, že sú uviazané do tvaru U a na závesných kruhoch – Aerial Hoop. Vzdušná akrobacie si vyžaduje pružnosť tela, ktorú si môžete zlepšiť na hodinách flexi.

Kontraindikácie cvičenia

Akrobacia vo vzduchu nie je odporúčaná tehotným ženám, ľuďom s chronickými problémami s chrbticou. Tí môžu využiť relaxačné a terapeutické cvičenia, napríklad jogu či cvičenie Zdravý chrbát. Tiež sa neodporúča ľuďom so zvýšeným očným tlakom. 

Existuje vekové obmedzenie?

Deti by mali mať aspoň 4 – 5 rokov. Pre staršie deti je v ponuke akrobatická prípravka. Maximálny vek nie je stanovený. Bežne cvičia aj ženy po päťdesiatke.

„Na začiatku hodiny si vždy dáme 15 minútový strečing na zahriatie svalov a potom pokračujeme samotným tréningom na náradí. Nepotrebujete nič extra – stačia legíny a tričko, cvičí sa naboso.  Na to, aby ste začali, nemusíte mať žiadne športové skúsenosti – pôjdeme spolu od úplných základov,“ povedala trénerka Mary.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lietanie bez krídel

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie