eReport.sk
Demokracia v ohrození
Návštevu Karola III. vo Francúzsku odložili. Ilustračné foto: tasr/ap

Karol III.: Rusko ohrozuje bezpečnosť a demokratické hodnoty Ukrajiny i Európy

Britský kráľ Karol III. počas svojho historicky prvého príhovoru v nemeckom parlamente vo štvrtok uviedol, že ruská invázia na Ukrajinu „pošliapala slobodu a dôstojnosť“ a vyzdvihol vojenskú pomoc, ktorú Nemecko Kyjevu poskytuje. TASR správu prevzala z televízie Sky News.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Rusko musí byť vylúčene!
  2. Rusko zaradilo Maďarsko na zoznam nepriateľských krajín. Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán.
  3. Sloboda prejavu hrozbou?
  4. V Smere stojíme za Slovenskom

Bundestag

Britský panovník na začiatku svojho príhovoru v Bundestagu poďakoval Nemcom za láskavosť, ktorú mu preukázali po úmrtí jeho matky, kráľovnej Alžbety II.

Zároveň dodal, že odkedy Nemecko prvýkrát navštívil ako mladý chlapec, ho táto krajina výrazným spôsobom ovplyvnila. Zavtipkoval aj o rivalite britských a nemeckých futbalových mužstiev.

Demokracia v ohrození

Karol III. sa vyjadril aj k ruskej invázii na Ukrajinu, ktoré podľa jeho slov spôsobuje „nepredstaviteľné utrpenie“. Ohrozená je bezpečnosť a demokratické hodnoty Európy, avšak dodal, že „spolupráca pri obrane Ukrajiny, slobody a mieru“ je preňho veľkým povzbudením.

Dobré vzťahy

Nemecko je podľa Karola III. jedinou krajinou na svete, s ktorou má Británia „také blízke vzťahy, čo je jasným príkladom a dôkazom partnerstva“. Monarcha tiež vyzdvihol snahy Londýna a Berlína prejsť na čisté druhy energie.

A to najmä na pobrežné veterné elektrárne či používanie vodíka, ktorý opísal ako „palivo, ktoré môže zmeniť budúcnosť“.

Nacizmus

Britský panovník tiež uviedol, že v rámci svojej piatkovej návštevy mesta Hamburg si „uctí pamiatku Kindertransportu. Vďaka ktorému sa podarilo pred 85 rokmi zachrániť viac ako 10.000 židovských detí pred hrôzami nacizmu a poskytnúť im bezpečie v Británii.“

Spolu s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom si tiež pripomenie bombardovanie Hamburgu z roku 1943.

Prvá návšteva

Stanica Sky News pripomína, že ide o Karolovu prvú oficiálnu štátnu návštevu v zahraničí vo funkcii panovníka Spojeného kráľovstva, ktorým sa stal po úmrtí kráľovnej Alžbety II. Návšteva sa uskutočňuje ešte pred jeho oficiálnou korunováciou naplánovanou na 6. mája.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Karol III.: Rusko ohrozuje bezpečnosť a demokratické hodnoty Ukrajiny i Európy

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti