tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ľuboš Blaha, foto: tasr

Lengvarského rezort reaguje na Blahu: Klame o vakcínach a my vám to dokážeme!

Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Vladimíra Lengvarského zverejnilo na sociálnej sieti status v ktorom sa venuje zákonodarcovi Smeru-SD Ľubošovi Blahovi. Konkrétne si berie na paškál jeho internetové príspevky v ktorých sa venuje téme očkovania. Rezort tvrdí, že politik šíri klamstvá a preto vybral konkrétne tvrdenia a konfrontoval ich s názormi odborníkov.

Do statusu vybralo ministerstvo tri tvrdenia Ľuboša Blahu, na ktorých chcelo ukázať, že rozširuje klamlivé a zavádzajúce tvrdenia o vakcínach.

1. Blahovo tvrdenie – „Vakcína vás pred deltou neochráni“

Ako prvý si vybrali citát v ktorom poslanec tvrdí, že „vakcíny vás teda pred Deltou neochránia.” Na toto vyjadrenie reagoval virológ zo Slovenskej akadémie vied Boris Klempa. „Nie je to pravda, práve naopak, doterajšie zahraničné štúdie ukazujú, že aj keď je účinnosť vakcín voči delta variantu o niečo nižšia, stále výrazne chránia pred infekciou, pred ochorením, ale predovšetkým zásadne (aj keď nie na 100%) chránia pred ťažkým priebehom vyžadujúcim hospitalizáciu a pred úmrtím,“ argumentuje Klempa.

„Podľa štúdie britského úradu verejného zdravotníctva je účinnosť vakcín proti symptomatickej infekcii pri delta variante 79% a proti hospitalizácii až 96%. Podľa štúdie z Izraela je účinnosť vakcín proti infekcii pri delta variante na úrovni 64% a účinnosť proti hospitalizácii je 93%,“ doplnil svoje vysvetlenie virológ.

2. Blahovo tvrdenie – „Vakcína nás neochráni pred šírením vírusu“

Ďalším Blahovým výrokom, ktorý rezort konfrontoval, bol ten že: „Vakcína vás neochráni pred šírením vírusu.“ Odpovedala mu epidemiologička Alexandra Bražinová. „Spočiatku to nebolo jasné, ale dnes už máme dostatok dát o tom, že vakcíny významne obmedzujú aj šírenie vírusu. Plne zaočkovaní ľudia majú nižšiu pravdepodobnosť sa infikovať a šíriť infekciu ďalej – ak by sa to aj stalo, odovzdajú nižšiu vírusovú nálož. Samozrejme, vakcíny nefungujú stopercentne, ale platí, že zásadným spôsobom znižujú pravdepodobnosť šírenia vírusu,“ uviedla Bražinová.

„Pravdepodobnosť prenosu nákazy na iných členov domácnosti bola o 38-49% nižšia pri ľuďoch, ktorí boli tri týždne po očkovaní prvou dávkou vakcíny od Pfizeru alebo od Astrazeneca, v porovnaní s nezaočkovanými ľuďmi,“ dodala epidemiologička.

3. Blahovo tvrdenie – „Izrael je najzaočkovanejší, no má najviac nakazených“

Tretím vybraným citátom Ľuboša Blahu bola veta „Izrael je najzaočkovanejšia krajina na svete. A bum. Ako naschvál, Izrael dnes hlási najvyššie čísla nakazených od apríla. Kdepak soudruzi udělali chybu?” Tentokrát sa podujal argumentoť Julius Hodosy z Ústavu molekulárnej biomedicíny a Fyziologickom ústave LF UK v Bratislave.

„Izrael patrí medzi najzaočkovanejšie krajiny na svete a je pravda, že hlásia nárast počtu nových prípadov. Ich dáta ale naopak ukazujú, že očkovanie funguje. V posledných týždňoch im síce rastie počet nových prípadov, ale v porovnaní s menej zaočkovanými krajinami, ako sú Rusko alebo Indonézia, im podstatne pomalšie rastie počet hospitalizovaných. Ak sa aj niekto nakazí je menšia pravdepodobnosť, že musí byť hospitalizovaný,“ vyjadril sa prostredníctvom profilu ministerstva zdravotníctva Hodosy.

Smeru sa nepozdáva očkovacia politika vlády:

  1. Naftali Bennett
  2. Alexandra Bražinová z Ústavu epidemiológie.
  3. Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).

Celkovo tak dochádza k tomu, že zdravotný systém nie je preťažený, a nemocnice takýto “nápor” ťažkých prípadov vedia zvládnuť. Čísla by boli diametrálne odlišné, ak by zaočkovanosť bola nižšia,“ zdôraznil Hodosy.

Upozornil, že to potvrdzujú aj kľúčoví odborníci z Izraela, ako napríklad šéf izraelskej vládnej komisie pre Covid, Ran Balicer. Preto citoval v jeho vyjadrenie pre Financial Times: „Najdôležitejší faktor pre dlhodobú kontrolu šírenia infekcie je zvyšovanie počtu zaočkovaných. Znižuje to počet vážne chorých a zvyšuje “vakcinačný múr” proti šíreniu nákazy,“ pomohol si Hodosy slovami Balicera.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lengvarského rezort reaguje na Blahu: Klame o vakcínach a my vám to dokážeme!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku