eReport.sk
V handlovskej nemocnici zakázali návštevy. Kvôli covidu
Ilustračné foto: shutterstock

Lekárka opísala priebeh ochorenia covid. Pri týchto príznakoch už je zle!


Dnes je už jasné, že ochorenia covid sa len tak ľahko nezbavíme a s vírusom sa budeme musieť naučiť žiť. Čo by sme ale o tomto zákernom ochorení mali vedieť? Lekárka z nemocnice v Brezne Zuzana Kónyová vysvetľuje, čo sa s nami počas choroby deje. A kedy je už naozaj zle!

Nový koronavírus, alebo SARS-CoV-2, už takmer dva roky ohrozuje celý svet. Spôsobuje ochorenie, ktoré nazývame COVID-19. „Ide o celkové ochorenie, vírus nepostihuje len dýchacie cesty, ale v tých najťažších prípadoch celý organizmus. Na rozdiel od bežných koronavírusov, ktoré spôsobujú infekcie len horných ciest dýchacích a sú bežnou príčinou nádchy, boli dodnes izolované 3 koronavírusy spôsobujúce závažné ochorenia. Dva z nich spôsobili v minulosti len lokálne epidémie – SARS (v Číne) a MERS (v Saudskej Arábii), ten tretí je už každodennou súčasťou nášho bežného života,“ píše lekárka na stráne breznianskej nemocnice.

Priebeh ochorenia

Podrobne opisuje jednotlivé štádia ochorenia. Inkubačná doba do vzniku klinických príznakov je 2 – 14 dní, priemerne 4 – 5 dní. „Pôvodne sa predpokladalo, že až 80 % ľudí prekoná infekciu bez príznakov, dnes sa už vie, že je to len 17 – 20 %. U väčšiny sa skôr, či neskôr príznaky vyvinú v rôznej intenzite,“ tvrdí a dodáva, že približne platí, že asi len okolo 20 % má ťažšie príznaky a bude vyžadovať hospitalizáciu.

Lekárka Zuzana Kónyová – Foto: nsrbr.sk

Človek sa stáva infekčný 1 – 2 dni pred objavením príznakov (pre-symptomatické štádium) a infekčný je ešte 7 dní po objavení príznakov (symptomatické štádium). Pre-symptomatický a symptomatický prenos má najvýznamnejšiu úlohu v šírení infekcie v porovnaní s ľuďmi bez klinických príznakov. Napriek pretrvávajúcej pozitivite PCR testov na koronavírus, sa doteraz nikde vo svete nepodarilo zachytiť životaschopný vírus po uplynutí 9 dní ochorenia.

Časový priebeh infekcie SARS-COV-2 – Foto: nspbr.sk

Po uplynutí inkubačnej doby sa vyvinie symptomatické štádium s necharakteristickými príznakmi infekcie dýchacích ciest (podobné chrípke). Typickým príznakom je dočasná strata chuti a čuchu. Väčšina ľudí sa po tomto štádiu zotaví, neprechádza do ďalšej fázy, najmä ak užíva odporúčanú vitamínovú a podpornú liečbu.

Tretia fáza – včasné pľúcne štádium – vzniká u cca 20% infikovaných ľudí. To, či človek bude mať ťažší priebeh závisí od mnohých faktorov – veľkosť infekčnej dávky, stavu imunity, prítomnosti pridružených ochorení, skríženej imunity na koronavírusové infekcie prekonané v minulosti a očkovanie. Významnými rizikovými faktormi sú ochorenia srdcovocievneho systému, obezita a cukrovka. Včasné pľúcne štádium sa prejaví dusnosťou na 5. – 8. deň ochorenia. Stav chorého človeka sa nezlepšuje, práve naopak, pretrvávajú horúčky a pridružuje sa dusnosť. V tomto štádiu vírus už spôsobil poškodenie pľúc (vírusový zápal pľúc) a postupne sa stupňuje neregulovaná imunitná reakcia so všetkými dôsledkami, tzv. cytokínová búrka.

Čím neskôr človek príde do nemocnice, tým neskôr je mu podaná komplexná liečba a poškodenie pľúc je oveľa závažnejšie – ochorenie prechádza do neskorého pľúcneho štádia, ktoré sa môže končiť aj smrťou. Nezriedka je v tomto štádiu priebeh komplikovaný vznikom krvných zrazených, ktoré sa prejavia postihnutím rôznych orgánov v závislosti od rozsahu a lokalizácie zrážania krvi.

Prevencia COVID-19

V prvých  dňoch ochorenia sa protizápalové lieky ako sú kortikoidy nesmú používať, môžu naopak spôsobiť zhoršenie priebehu ochorenia, tie sú určené až pre pľúcne štádium, pacient musí spĺňať tieto kritéria: ochorenie prebieha už 7. – 10. dní od prvých príznakov COVID-19 a zároveň má pacient niektorý z ďalších príznakov (abnormálny RTG pľúc, dusnosť, saturácia krvi meraná pulzným oxymetrom 88 – 92 %).

Na prevenciu neuškodia vitamíny – Foto: nsrbr.sk

Podľa lekárky sa mnoho pacientov s covidom dožaduje predpisu na antibiotiká. „Avšak antibiotiká sú lieky proti bakteriálnym infekciám, na vírusy neúčinkujú. V liečbe COVID-19 sa bežne antibiotiká nepodávajú, pacientovi v tomto štádiu vôbec nepomôžu, práve naopak môžu ho ohroziť vznikom závažných nežiaducich účinkov, napr. poškodením črevnej mikrobioty a vznikom ťažkého hnačkovitého ochorenia spôsobeného Clostridium difficile,“ tvrdí Kónyová.

Vhodné je aby mal človek doma pulzný oxymeter a dokázal si monitorovať priebeh ochorenia. Ak saturácia kyslíka je nižšia ako 88%, je potrebné aby pacient vyhľadal neodkladnú zdravotnú pomoc.

 

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lekárka opísala priebeh ochorenia covid. Pri týchto príznakoch už je zle!