eReport.sk
Nezabezpečené sudy s PCB látkami počas sanačných prác v bývalej ošipárni vo zvernici Orlova (areál Chemko Strážske). Foto: TASR - Roman Hanc

Ľady okolo zamoreného Strážskeho sa pohnú!? Toto neblahé toxické dedičstvo raz a navždy odstránime, sľubuje Taraba


Slovensko je krásna krajina, má však aj svoje „čierne diery“ či akési nášľapné míny, ktoré sú nielen jeho hanbou, ale aj ohrozujú zdravie a životy ľudí, ktorí žijú v ich blízkosti. Jednou takou je aj okolie Strážskeho, kde zanechala svoju „nezmazateľnú“ stopu spoločnosť Chemko. Odstrániť to, čo tu zanechalo v prírode chceli zrealizovať už predchádzajúce vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera, ani tie však žiadnu dieru do sveta neurobili.

Neblahé toxické dedičstvo ohrozuje ľudí

Chemko Strážske bolo v minulosti jedným zo „základných pilierov“ takzvaného trojuholníka smrti na východnom Slovensku. Predovšetkým výroba polychlórovaných bifenylov (PCBs) do polovice osemdesiatych rokov zanechala po sebe neblahé dedičstvo nielen v podobe tisícok ton toxického odpadu v areáli závodu, ale aj rozsiahle zamorenie regiónu týmito nebezpečnými látkami. Zemplín je aj preto považovaný za jednu z oblastí najzaťaženejších PCB v celej Európe.

Toto neblahé toxické dedičstvo raz a navždy odstránime a ponúkneme obyvateľom zdravšiu budúcnosť.

Tomáš Taraba, minister životného prostredia, predseda Život Národná strana

Riešiť ju začala vláda už v roku 2020 a podľa slov premiéra Hegera sa vraj do problému „zahryzli“, ale buď nemali zuby, alebo si ich na ňom vylámali, lebo nič výraznejšie sa tam doteraz nezmenilo. Nepomohol ani akýsi záchranný tím ani 500-tisíc eur na odstránenie PCB látok a ich uloženie do špeciálnych kontajnerov. Ďalší z ministrov životného prostredia, ktorý sa hotuje s touto envirozáťažou niečo urobiť je Tomáš Taraba. Súčasný šéf rezortu životného prostredia navštívil včera jednu z najväčších environmentálnych záťaží na Slovensku v Chemko Strážske.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Podvod na voličov!

„Roky sa sem chodia politici fotiť a roky nič neurobili,“ skonštatoval hneď v úvode svojho statusu Taraba. „V najbližších týždňoch vyhlásime verejné obstarávanie na zneškodnenie 150-tich sudov s obsahom toxických látok a začneme s geologickým prieskumom, ktorý ukáže rozsah a závažnosť znečistenia životného prostredia v areáli Chemka Strážske,“ oznámil verejnosti svoj úmysel minister, podľa ktorého je našou najvyššou prioritou jeho rezortu ochrániť zdravie a životy desaťtisíce ohrozených ľudí žijúcich v blízkom okolí chemického závodu. „Toto neblahé toxické dedičstvo raz a navždy odstránime a ponúkneme obyvateľom zdravšiu budúcnosť,“ prisľúbil Tomáš Taraba nielen Zemplínčanom, ale celému Slovensku.

Zdroj: FB / Tomáš Taraba

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ľady okolo zamoreného Strážskeho sa pohnú!? Toto neblahé toxické dedičstvo raz a navždy odstránime, sľubuje Taraba

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne