eReport.sk

Kuriózny strážca pred Úradom vlády. Matovič môže byť spokojný


Šéf vlády Igor Matovič, ktorý v súčasnosti zvádza boja s koronakrízou na všetkých frontoch by mal zo sochy pred bránami Úradu vlády radosť. Nereptá, nehundre, naopak pandemické nariadenia dodržiava s kamennou tvárou. A s rúškom pod nosom.

Paradoxne, práve priestor v blízkosti Úradu vlády, ktorý by mal byť viac než reprezentatívny, budí práve opačný dojem. Ide najmä o Námestie slobody, ktoré sa stáva často útočiskom vagabundov. Známy park pokračuje až k bránam Úradu vlády a dominuje v nej socha veterána SNP a komunistického pohlavára Mareka Čulena.

Vzorná socha

Parčík je často plný odpadkov a stáva sa terčom nočných výpadov výtržníkov. Terčom vtipkárov sa stala aj „dominanta“ nenápadného parčíku, a to Čulenova socha. Niekoľko týždňov dokonca v jeho napriahnutej ruke trónila aj fľaška od vína, ktorá po čase zmizla. No stálicou a kurióznym doplnkom dobovej skulptúry sa stalo bezpečnostné rúško, ktoré má natiahnuté na tvári.

Socha s rúškom pred Úradom vlády

Zabudnutý veterán a proletár

Napriek tomu, že na Čulena si niekto spomenie asi len vtedy, keď náhodou zablúdi do tejto skrytej časti Námestia Slobody, má za sebou poriadne pohnutú históriu. Začiatkom 20. storočia dokonca zavítal aj za veľkú mláku do Spojených štátov a na Slovensko sa vrátil počas prvej republiky. Kovaným komunistom bol už v tom čase, no následne sa dostal so stranou do sporu a komunistické brány sa pre neho znovu otvorili až o niečo neskôr. Počas vojny bol väznený, útočisko našiel v Sovietskom zväze a do domoviny sa vrátil až počas Slovenského národného povstania. Čo sa týka Čulenovej sochy vedľa Úradu vlády, ide o poslednú na Slovensku, ostatné totiž boli demontované po Nežnej revolúcii.

Takáto špina a neporiadok panujú pred Úradom vlády

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kuriózny strážca pred Úradom vlády. Matovič môže byť spokojný