eReport.sk
Kupčenie s kajúcnikmi
Na snímke podnikateľ Jozef B.(uprostred), obžalovaný v kauze Mýtnik, stojí v súdnej sieni ŠTS, foto:tasr

Brhelov advokát Mandzák: Vyplynulo, že tu existuje kupčenie s kajúcnikmi!

Kupčenie s kajúcnikmi. Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, pokračovalo v utorok pojednávanie v kauze Mýtnik, v ktorej obžalobe z ekonomickej a korupčnej trestnej činnosti čelí šesť osôb. Medzi nimi aj podnikateľ Jozef B., jeho syn Jozef B. či bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko K. Ako svedok vypovedal bývalý vysoký funkcionár finančnej správy (FS) Daniel Čech, ktorý vedel o kontroverzných tendroch. Za zločin prijímania úplatku je už právoplatne odsúdený na podmienečný trest.

V úvode pokračovania procesu sa obžalovaní vyjadrovali k výpovedi svedkyne Jany Rovčaninovej, ktorá za spoločnosť Allexis uzatvárala zmluvy na dodanie IT systémov pre FS. Pre zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spolupáchateľstvom už dostala podmienku.

„Kupčenie s kajúcnikmi“

Podľa obhajcu Michala Mandzáka a jeho klientov Jozefa B. a jeho syna, svedkyňa podobne ako exprezident FS František I. a podnikateľ Michal S. patrí medzi kajúcnikov. Zdôraznili, že ich doterajšie výpovede nepreukázali tvrdenia obžaloby o predraženej zákazke a manipulácii tendrov.

Z ich výsluchu vyplynulo, že tu existuje kupčenie s kajúcnikmi a poskytujú sa im nezákonné výhody. Vzhľadom na judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva navrhujeme vypočuť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry v tomto procese a vyšetrovateľku,“ konštatoval Mandzák.

Politicky motivované obvinenia?

Ako zdôraznil Jozef B. mladší, „obvinenia sú politicky motivované, nevznikla žiadna škoda ani predraženie, nikto nič neukradol a nelegalizoval“. Má to dokazovať aj fakt, že FS rokuje so spoločnosťou Allexis o odkúpení majetkových práv k informačným systémom, aby štátu naďalej zarábali miliardy eur. Odvolal sa pritom na výpoveď Rovčaninovej.

„Projekt firmy Allexis nespôsobil štátu škodu, ale, naopak, zisk asi 3,7 miliardy eur. V prípade produktu e-kasa sa dokonca zistilo, že riešenie aplikované na Slovensku bolo lacnejšie a o desiatky miliónov efektívnejšie ako v Česku. Tieto informačné systémy štátu zarobili, a to nespochybňujú ani svedkovia,“ dodal Mandzák.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nicholsonovej strana sa pustila do kampane
  2. Holandský kráľovský pár zakončí vo štvrtok trojdňovú návštevu Slovenska programom v Poprade, Liptovskom Mikuláši a Tatranskom národnom parku.
  3. Heger je Matovičov kôň
  4. Čaputovej blufy?
  5. Kde sú Slováci a Slovenky?
  6. Patrí politika do práva?

Jozef B. mladší avizoval, že senátu ŠTS navrhnú, aby svoje stanovisko poskytol francúzsky profesor, expert na majetkové právo a ochranu duševného vlastníctva. Pred desiatimi rokmi v odbornej štúdii uviedol, že štruktúra, ktorá je identická s tou, ako on investoval do firmy Allexis, je v EÚ absolútne štandardná.

Čech pravou rukou Imreczeho

Čech, ktorý pôsobil na FS v rokoch 2012 až 2016, bol pravou rukou vtedajšieho šéfa správy Františka I. Vypovedal, ako ho zoznámil s Michalom S. a o stretnutiach, kde sa rozoberali rôzne projekty od firmy Allexis. Firma, ktorá mala byť vopred dohodnutým víťazom. Priznal odmenu 50.000 eur, ktorú dostal od Michala S. v súvislosti s informačným systémom kontrolných známok. Okrem Michala S. mal podľa neho na fungovanie FS vplyv aj obžalovaný Jozef B.

Obžaloba v kauze Mýtnik sa týka porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločin prijímania úplatku. V jednom skutku bola ustálená škoda prevyšujúca sumu 45 miliónov eur. Obvineniu čelí aj Martin B., Milan G. a Miroslav S. Všetci vinu popierajú.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Brhelov advokát Mandzák: Vyplynulo, že tu existuje kupčenie s kajúcnikmi!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti