eReport.sk
Ampulky s ruskou vakcínou Sputnik V proti ochoreniu COVID-19 vo virologickom inštitúte Torlak v Belehrade.
Ampulky s vakcínou Sputnik V. Foto: tasr/ap

Rozhodnutie o vakcíne Sputnik sa odkladá. Rusi stále nedodali všetky údaje

Európska agentúra pre lieky (EMA) rozhodne o tom, či povolí používanie ruskej proticovidovej vakcíny Sputnik V, najskôr v prvom kvartáli roku 2022. Vývojári Sputnika V totiž ešte stále nedodali všetky potrebné údaje.
      
Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaný zdroj oboznámený s celou záležitosťou. “Rozhodnutie EMA do konca tohto roka je v súčasnosti úplne nemožné,” vyjadril sa uvedený zdroj, ktorý si neželal byť menovaný vzhľadom na citlivosť tejto otázky. V prípade, že budú požadované chýbajúce údaje predložené do konca novembra, mohlo by byť príslušné rozhodnutie zverejnené v prvom štvrťroku budúceho roka, uviedol citovaný zdroj.
      
Zároveň ale zdôraznil, že neexistujú dôvody na pochybnosti, čo sa týka účinnosti alebo bezpečnosti ruskej vakcíny. Ruské úrady sa k správe bezprostredne nevyjadrili, zatiaľ čo EMA uviedla len to, že pokračuje v priebežnom hodnotení tejto vakcíny, pokým nebude mať k dispozícií všetky potrebné dáta.
      
Rusko predložilo EMA žiadosť o schválenie Sputnika V vo februári, v marci sa potom začal oficiálny posudzovací proces. Rozhodnutie, na základe ktorého by sa ruská očkovacia látka mohla začať používať v krajinách EÚ, sa pôvodne očakávalo v máji alebo júni.
      
V septembri však EMA uviedla, že ešte stále čaká na kompletný súbor údajov od vývojárov z ruského Gamalejovho výskumného centra. Neuviedla však, aké konkrétne informácie jej ešte chýbajú. Podobná je situácia, čo sa týka schvaľovacieho procesu Sputnika, aj v rámci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
      
Vakcína Sputnik V už bola schválená v Rusku a viac než 70 krajinách sveta. Moskva tvrdí, že táto očkovacia látka má až 83-percentnú účinnosť aj voči vysoko nákazlivému variantu delta.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rozhodnutie o vakcíne Sputnik sa odkladá. Rusi stále nedodali všetky údaje

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport