eReport.sk
Kremeľ tvrdo reaguje
Hovorca Kremľa D. Peskov. Foto: yt/bbc

Kremeľ posilní obranu voči zásahom zo zahraničia! Reaguje na incident v Machačkale

Rusko chce posilniť svoju obranu proti údajnému zasahovaniu zo zahraničia. Povedal to v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na víkendové antisemitské nepokoje v kaukazskom Dagestane, informuje TASR podľa agentúry DPA.

Peskov sa takto podľa ruských médií vyjadril po tom, ako sa v pondelok večer konalo v Moskve konalo stretnutie bezpečnostného aparátu za účasti prezidenta Vladimira Putina. Diskusia na tejto schôdzke sa podľa jeho slov týkala „zintenzívnenia opatrení na odvrátenie vonkajšieho zasahovania“. Bližšie podrobnosti neuviedol.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Záchranári prehľadávajú trosky výškovej obytnej budovy, ktorú zasiahla raketa ruskej armády v Dnipre.
  2. O vojnách a mieri
  3. WHO so šokujúcim vyhlásením

Tel Aviv vyzval Kremeľ na ochranu svojich občanov

Stovky propalestínskych demonštrantov prenikli v nedeľu večer na letisko v Machačkale, hlavnom meste ruskej autonómnej republiky Dagestan, s cieľom útočiť na Izraelčanov a Židov. Na letisko vtrhli po správach o prílete lietadla z izraelského Tel Avivu. Niektorým sa podarilo dostať sa až na pristávaciu plochu. Na letisku následne zasahovala polícia a bezpečnostné sily. Výtržníkov sa im podarilo dostať preč, pričom zadržali 83 ľudí. Tamojšie úrady informovali aj o najmenej 20 zranených.

Izrael po správach o nepokojoch vyzval Rusko, aby chránilo jeho občanov. Letisko v Machačkale po incidente predbežne na týždeň uzavreli. V pondelok popoludní však ruský úrad pre leteckú dopravu oznámil jeho opätovné otvorenie.

Ukrajina akékoľvek obvinenia odmieta

Kremeľ označil v pondelok za príčinu nepokojov zásahy zo zahraničia, ku ktorým podľa Ruska došlo prostredníctvom podnecovania na sociálnych sieťach. Z účasti na nepokojoch pritom obvinilo Ukrajinu a západné tajné služby. Peskov povedal, že situácia na Blízkom východe sa zneužíva na vyvolávanie nepokojov v Rusku, a to prostredníctvom dezinformácií. „Čo sa stalo v Machačkale, bolo okrem iného inšpirované sociálnymi sieťami, v neposlednom rade z územia Ukrajiny a s pomocou západných tajných služieb,“ povedal podľa ruských médií Putin na pondelňajšom stretnutí s predstaviteľmi bezpečnostných zložiek.

Ukrajina tieto obvinenia poprela. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že nepokoje v Machačkale poukazujú skôr na Putinove strácanie kontroly nad situáciou vo vlastnej krajine. „Udalosti v Machačkale odrážajú hlboko zakorenený antisemititzmus u ruských elít a v ruskej spoločnosti,“ napísal na Facebooku hovorca ukrajinského rezortu diplomacie Oleh Nikolenko.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kremeľ posilní obranu voči zásahom zo zahraničia! Reaguje na incident v Machačkale

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre