eReport.sk
O vojnách a mieri
Uznávaný český profesor Petr Drulák, foto:CNN/PrimaNews

VIDEO Profesor Drulák: Neriadime sa našimi záujmami, ale tým, čo chce Amerika!

O vojnách a mieri. Čo vedie k vojnovým konfliktom? A najmä v koho záujme sú vedené? Prečo je i v súčasnosti „vojna viac ako mier?“ Kto vojenské konflikty financuje? Aké sú rozdiely a podobnosti medzi vojnou na Ukrajine a v Izraeli? A prečo, podľa neho, Česká republika rezignoval na to, aké sú jej národné záujmy? O tom všetkom hovoril bývalý diplomat a veľvyslanec Českej republiky vo Francúzsku a taktiež bývalý námestník ministra zahraničných vzťahov ČR, profesor Petr Drulák. S bývalým riaditeľom komunikácie českého rezortu priemyslu a obchodu, manažérom a spisovateľom Robinom Čumpelíkom, pre Inovace Republiky.

O národných záujmoch

„Kým sa začnú naši politici k niečomu vyjadrovať a niečo robiť, na začiatku by si mali zodpovedať na otázky, o čo vlastne v tom ktorom konflikte ide, kto predstavuje hlavných hráčov a to, aké sú nielen záujmy Českej republiky, ale aj to, aké hrozby pre našu krajinu vyplynú. ak sa zapojíme, či nezapojíme,“ poznamenal profesor Drulák na začiatku rozhovoru.

„Tvorcovia našej zahraničnej politiky tak ale nekonajú. Nepovedia „naše záujmy a pozícia sú takéto,“ a preto budeme konať takto. Či už ide o Ukrajinu, alebo o Blízky východ, konáme v záujme niektorej z vedúcich veľmocí, resp. v oboch konfliktoch konáme podľa záujmov Ameriky,“ dodal.

Nuž, podobnosť so Slovenskom v plynulých rokoch čisto náhodná. Ešteže taký pán Naď už tu nie je ministrom obrany, ale ide svoje služby a schopnosti rozvíjať práve na českom rezorte obrany.

O myšiach a ľuďoch..

Profesor Drulák sa dotkol i zvláštneho fenoménu, ktorý sme taktiež zaznamenali aj u nás. A tým nie jen „výmena vlajočiek“ na profiloch ľudí na sociálnych sieťach, kedy tú ukrajinskú nahradila izraelská, „

„To, ako Češi nakladajú so svojimi štátnymi symbolmi, sa vymyká všetkému. Som rád, že keď nám na budove štátnej opery momentálne visí ukrajinská a izraelská vlajka, ponechali sme tam aj našu, českú.

Ľudia, ktorí si vážia svojho vlastného štátu, rozhodne nejednajú tak, ako naši vládni činitelia.“

Prečo je vojna výhodnejšia ako mier?

„Bezpečnostný aparát Izraela je jeden z najlepších na svete. Posledné udalosti však ukazujú, že aj taký môže zlyhať. Tesne predtým už malo pritom dôjsť k dohode o nadviazaní diplomatických vzťahov medzi Izraelom a Saudskou Arábiou, čo mohlo pomôcť priniesť do tohto regiónu väčší pokoj. Zdá sa, že to ale niekomu nevyhovovalo.

Izrael zrazu uveril tomu, že palestínsky problém vyrieši silou. Palestínci zmiznú, unavia sa, odídu a tak sa ostatné krajiny, s ktorými má Izrael napäté vzťahy tiež stiahnu,“ uviedol bývalý diplomat.

„Tento konflikt ale nie je možné, rovnako ako ukrajinský, vyriešiť silou a zbraňami. Len diplomatickými rokovaniami.“

Preto, aby sme sa dopátrali k odpovedi na otázku, komu to okrem samotného Izraela, vyhovuje najviac, stačí sa pozrieť na Líbyu, Libanon, či Sýriu..

Bývalý diplomat poukázal i na to, že tak, ako svet toleruje nacistické prejavy z Ukrajiny, oslavy Stephana Banderu, neo nacistický pluk Azov, rovnako teraz toleruje rasistické prejavy voči Palestíncom- Arabom. pričom na druhej strane, trestané a odsudzované sú len protižidovské prejavy.

V Zaujímavom rozhovore sa dozviete i to, kedy by mohli byť dôsledky tejto novej vojny pocítiť i Česko a Slovensko.

Zdroj: youtube Inovace Republiky


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Profesor Drulák: Neriadime sa našimi záujmami, ale tým, čo chce Amerika!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie