eReport.sk
Žiadna vojna?
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Foto: tasr/ap

Kremeľ k výbuchu čpavkovodu: Bude to mať negatívny dopad na predĺženie obilnej dohody

Výbuch na čpavkovode vedúceho z ruského Togliatti do ukrajinskej Odesy bude mať podľa Kremľa „negatívny dopad“ na rokovania o predĺžení obilnej dohody. Z útoku na čpavkovod Moskva obviňuje Kyjev. Vo štvrtok to uviedla agentúra AFP, informuje TASR.

Moskva tvrdí, že čpavkovod vyhodili do vzduchu v utorok ukrajinskí sabotéri. Podľa Kyjeva ho naopak ostreľovali ruské sily. „Je to ďalšia vec, ktorá z pohľadu predĺženia obilnej dohody len komplikuje situáciu,“ vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Arogancia uňho prekračuje medze
  2. Pellegriniho Lengvarského koniec neprekvapil
  3. Ukrajina a Rusko
  4. Čo sa to deje?

Kremeľ obmedzí počet lodí

Výbuch podľa ruského ministerstva obrany nastal v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny. Zranenia pritom utrpelo aj niekoľko civilistov. Ukrajina ešte v utorok obvinila ruské sily z ostreľovania tohto čpavkovodu s tým, že došlo k jeho poškodeniu, pričom však nenastal únik čpavku.

Moskva uviedla, že v rámci obilnej dohody obmedzí počet lodí, ktoré budú môcť prichádzať do ukrajinského prístavu Pivdennyj neďaleko Odesy. Avšak čpavkovod, ktorý je od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu mimo prevádzky, znova nesprevádzkuje.

Významný pre potravinovú bezpečnosť

„Čpavkovod bol jedným zo základných pilierov implementácie dohôd uzavretých v Istanbule vlani v júli,“ povedala hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová. Dodala, že čpavkovod má kľúčový význam svetovú potravinovú bezpečnosť.

Čiernomorská obilná iniciatíva (tzv. obilná dohoda) medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorú pomohli vlani v júli sprostredkovať Turecko a OSN, umožňuje vývoz ukrajinských obilnín aj napriek ruskej invázii. Platnosť tejto dohody v máji predĺžili do 17. júla.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kremeľ k výbuchu čpavkovodu: Bude to mať negatívny dopad na predĺženie obilnej dohody

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php