Už je to niekoľko dní, čo súčasný policajný prezident oznámil, že na čele polície nadobro končí. Osudovým sa pre neho stalo zastavenie akcie inšpekcie, ktorá vyšetrovala prečiny mužov zákona. Celý prípad si vzal na mušku a pre eReport ho zanalyzoval bývalý kriminalista Matej Snopko.
Ako jeden z prvých sa na Slovensku venoval profilovaniu zločincov a ako detektív sa venoval obzvlášť násilnej trestnej činnosti. Teda Snopkovou špecialitou boli najmä vrahovia. Čo teda hovorí na búrku vo vedení polície na slovovzatý odborník a dlhoročný policajt?
Viac článkov o policajnom prezidentovi tu:
Vojna policajtov
Kovaříkovi „zlomila“ kariérny väz ostrosledovaná kauza okolo vyšetrovania niektorých policajtov, ktorí sa mohli počas vyšetrovania dopúšťať viacerých prešľapov. Prípadom sa venoval špeciálny tím Úradu inšpekčnej služby na čele s Dianou Santusovou. Vlna kritiky Kovaříka zavalila v momente, keď sa verejnosť dozvedela, že zastavil prebiehajúcu akciu jednotky. Krajská prokuratúra v Bratislave vzniesla voči policajnému prezidentovi obvinenie pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti, a to 26. augusta.
„Z jeho odchodu z funkcie usudzujem, že sa ním snažil upokojiť stále sa vyhrocujúcu situáciu v polícií, ktorej už aj médiá otvorene a dlhodobo označujú termínom „ Vojna policajtov“.
Naozaj sa zvonku zdá, že jednotlivé policajné pracoviská bojujú proti sebe a už pomaly nikto nikomu neverí. A to je zlé, pretože skúsenosti z celého sveta ukazujú, že akákoľvek vojna policajtov nemá víťaza a odnáša si ju vždy občan,“ myslí si Snopko.
Expolicajt Matej Snopko – Foto: tasr
Expolicajt dodáva, že svojou „demisiou“ chcel zrejme upokojiť aj rozbúrené vody politickej scény. „Mnohí voliči sme totiž zdesení z toho, ako sa nami zvolení páni mastia. Nie opozícia s koalíciou, ale vládnuce partie medzi sebou,“ podotkol.
Urobil by to isté
Snopko schvaľuje Kovaříkove kroky aj z iného dôvodu. „Pán Kovařík svojim odchodom navyše od seba odvracia podozrenia, že môže práve z titulu svojej funkcie mariť trestné konanie. Keby som ja bol za takýchto okolností v jeho situácií, urobil by som to isté. Inak by ma mohli podozrievať, že sa práve zo svojej úradnej moci budem snažiť dosiahnuť zrušenie obvinenia,“ argumentuje expolicajt.
Samotný Kovařík sa rozhodol skončiť k 15. septembru. Na nedávnej tlačovke vysvetľoval okolnosti jeho počínania. On sám tvrdí, že kritizovanými krokmi sa chcel len uistiť o zákonnosti zásahu. „Podľa informácií, ktoré mám z médií, bol pán Kovařík dôrazne upozornený Bezpečnostnou radou, aby sa zbytočne na zadržiavanie podozrivých nenasadzovali Kukláči. Zdá sa mi teda logické, že ak sa hneď na to dozvedel, že v teréne práve pôsobí zásahová jednotka, ako šéf polície sa zaujímal o to či sú „Ostrí chlapci“ nasadení odôvodnene a podľa zákona. Rovnako som sa z médií dozvedel, že kým sa dozvedel ako to je, pozdržal zásah a nechal strážiť objekty, v ktorých sa mali podozriví nachádzať. To mi tiež pripadá logické, pretože z objektov strážených kukláčmi sa len málokomu podarí ujsť,“ analyzuje Snopko.
„V kriminalistike platí, že diabol sa skrýva v detailoch. Preto si myslím, že správne a profesionálne vyšetrovanie bude založené na dôslednom porovnaní faktov vo výpovediach. Tak sa jasne ukáže, či niekto zavádza, alebo nie. Takto sa vyšetrí všetko, čo svedčí o vine, či nevine. Preto by som dopredu nikoho nehodnotil. Ani policajného prezidenta, ani prokuratúru,“ uzavrel bývalý policajt.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kovaříka sa zastal exdetektív: Urobil správne, diabol sa skrýva v detailoch!